• Weź udział w zwierzęcej rewolucji – nasza Nadia Graman tam była!

          • Grupa teatralna „Sotie” przygotowała spektakl muzyczny pt. „Folwark zwierzęcy”. Z zaciekawieniem udaliśmy się na to kulturalne wydarzenie, bowiem nasza koleżanka, Nadia Graman wcieliła się w jedną z bohaterek – grała kotkę Florentynkę.  Jej rola wymagała nie lada umiejętności aktorskich… ruchy kocie, długie partie tekstowe, a przede wszystkim wspaniały śpiew. Gratulacje! Warto podkreślić, że aktorzy przygotowali klimatyczną scenografię, która wspierała  wymowę   dzieła znanej powieści G. Orwella. Grupa teatralna oczarowała publiczność przez dwie i pół godziny…  Wywiad tuż po premierze z naszą koleżanką i jej koleżeństwem, to świetna  wymiana aktorskich doświadczeń…

             

             

          • Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile w Społku

          • 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

            Uczniowie SLO zapoznali się z historią powstania w getcie w 1943r. , obejrzeli animację "Zdążyć przed Panem Bogiem" opartą na motywach tekstu Hanny Krall, wzięli udział w warsztatach przybliżających to wydarzenia historyczne oraz wykonali własnoręcznie symbol pamięci – papierowy żółty żonkil. Dlaczego żonkile?

            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. – Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.

            Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami akcji:

            https://www.polin.pl/pl/zonkile

            https://www.youtube.com/watch?v=UINtBCQmbEQ

          • Wrocław zdobyty!

          • Z czeskiej Pragi ruszyliśmy do Wrocławia, gdzie zobaczyliśmy słynne ostrowskie latarnie gazowe oraz przepiękny ołtarz w najstarszej gotyckiej katedrze w Polsce. Nie ominęło nas również spotkanie z współczesną historią Wrocławia. W muzeum zobaczyliśmy jak po wojnie wyglądało to miasto oraz jak wyglądało życie w późnym PRL-u. Po obiedzie wyruszyliśmy do następnego celu - Krakowa.

          • "Pola Nadziei"

          • W niedzielę na deptaku odbyła się akcja charytatywna "Pola Nadziei" na rzecz Kwidzyńskiego Hospicjum. Było pięknie, kolorowo i smacznie. Nie mogło nas tam zabraknąć. Oto fotorelacja:

          • Czechy cz.2

          • Drugiego dnia naszej wycieczki wyruszyliśmy do centrum Pragi. Usłyszeliśmy wiele legend oraz historii dotyczących zapierającej dech w piersiach staromiejskiej zabudowy. Mimo niesprzyjających nam warunków pogodowych przeszliśmy mostem św. Karola by móc ostatecznie odpocząć po długim i wyczerpującym spacerze w pięknej scenerii. Po wycieczce udaliśmy się do hotelu, by móc przygotować się do długiej jazdy, by odwiedzić nasz drugi cel - Wrocław.

          • ”"Wywiad ze znaną osobą z krajów niemieckojęzycznych”

          • Na języku niemieckim uczniowie klas drugich i trzecich przygotowywali projekt pt. ”Wywiad ze znaną osobą z krajów niemieckojęzycznych ”. Część wcieliło się w rolę reporterów, a część w rolę znanych postaci. Pojawił się Mozart, Luter a nawet kanclerz Angela Merkel Następnie, zaopatrzeni w odpowiednie atrybuty, reporterzy przeprowadzali przed reszta klasy wywiad na żywo. Dzięki przygotowaniu projektów, uczniowie mieli szansę dowiedzieć się czegoś na temat różnych znanych postaci z dziedziny nauki czy kultury oraz poszerzyć swoje słownictwo.

          • .

          • Serdecznie dziękujemy za kwoty przekazane w 2023 r. ramach odpisu podatkowego na Kwidzyńskie Stowarzyszenie Oświatowe. Dzięki Państwa wpłatom uzyskaliśmy 13.389,20 zł. Powyższa kwota została przeznaczona na modernizację sali gimnastycznej.

            W tym roku chcielibyśmy zakupić sprzęt oświetleniowy, który jest niezbędny podczas występów artystycznych dzieci i młodzieży.

            Z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom.

            Pozostajemy z nadzieją na dalszą współpracę.

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W SPOŁKU

          • Klasyczny dzień wagarowicza w Społku zawsze przyciąga uczniów do szkoły. Są ku temu różne powody…

                          Choćby druga edycja SPOŁKOWYCH GADEK – projekt zaproponowany przez panią Izabelę Gmińską i Katarzynę Enerlich. Tym razem dyskutowano w sprawie pracy domowej w liceum, czy to powinno być obowiązkowe zadanie i czy zawsze wspiera rozwój ucznia. Zaproszono ekspertów: Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia, pana Andrzeja Delewskiego, nauczycielkę matematyki i doradczynię metodyczną tego przedmiotu p. Halinę Berę, a także rodzica p. Jana Kozłowskiego – prywatnie tatę jednej z uczennic SLO i jednocześnie  m.in. Prezesa MTS Kwidzyn.

            Moderatorzy spotkania Zosia Czechowska i Maks Wiśniewski przygotowali ciekawy materiał dot. europejskich systemów edukacji w kontekście zadawania prac domowych, zaprezentowano szkolne ankiety i projekty zadań wykonanych w domu… Wnioski okazały się budujące… Licealiści stwierdzili, że w szkole zadawane są kreatywne prace domowe, nie  przeciążają zbytnio uczniów. Eksperci dzielili się spostrzeżeniami w kwestii wpływu prac domowych na efekty w nauce. Nie zabrakło także z ich strony  anegdotek z lat ich młodości, bowiem pan Jan Kozłowski jako absolwent SLO przed laty musiał odrabiać prace domowe zadawane przez nauczycieli obecnie uczących w Społku. Pani dyrektor – Marszałek Społkowych Gadek podsumowała, że najbardziej intensywne zadania domowe powinny oscylować wokół obowiązkowych i wybranych przedmiotów maturalnych, bowiem decydują o ważnej przyszłości młodych ludzi.

                          Dzień wagarowicza zakończono w kinie projekcją filmu „Diuna”.  Ku uciesze wszystkich, tego dnia nie było pracy domowej!:)

             

          • Zawody strzeleckie

          • 21 marca uczniowie Społecznego Liceum: Helena Biskupska, Daniela Zalewska, Agata Ruda, Maksymilian Wiśniewski oraz Jakub Stępień wzięli udział w zawodach strzeleckich, organizowanych przez Zespoł ds. Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obywatelskich i Wojskowych Urząd Miejski w Kwidzynie przy współpracy Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Sportowo Kolekcjonerskiego GWARD. Najwyższy wynik uzyskali: Maksymilian Wiśniewski 46 pkt., Helena Biskupska oraz Jakub Stępień 42 pkt. Gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów.

          • Global Money Week

          • W terminie 18 - 24 marca nasza szkoła wzięła udział w 12 edycji kampanii Global Money Week. Sporo praktycznej wiedzy jak zacząć inwestować swoje pieniądze oraz jak nie dać się okraść w internecie. 

          • „Młodzież Zapobiega Pożarom”

          • 19 marca odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 2a, Krzysztof Chyła oraz Paweł Dudek. Krzysztof zajął II miejsce zapewniając sobie udział w etapie powiatowym.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Uniwersytet młodzieżowy

          • Nasze Liceum  współpracuje z Uniwersytetem  Młodzieżowym  w ramach  Ogólnopolskiego Programu dla Szkół i Placówek Oświatowych. Program obejmuje BEZPŁATNE zajęcia online, które  mają na celu podniesienie wiedzy młodzieży szkolnej z zakresu psychologiimedycyny i prawa. Umożliwiają również  młodym ludziom realizację ich pasji poprzez dostarczanie inspirujących zajęć pozalekcyjnych.

          • Nagroda Starosty Powiatu Kwidzyńskiego

          • Zuzanna Zielińska otrzymała Nagrodę Starosty Kwidzyńskiego za swoje osiągnięcia sportowe, udowadniając po raz kolejny, że można łączyć naukę i odnosić spektakularne sukcesy.

            Brawo, jesteśmy z Ciebie dumni i życzymy pięknych sportowych wyników.

          • Kolejna odsłona projektu <ZOSTAŃ STUDENTEM>

          • Jak co roku Społek konsekwentnie wdraża uczniów do planowania swoich dalszych życiowych ścieżek edukacyjnych na studiach wyższych.

            Za nami bardzo ciekawe i konstruktywne spotkania w ramach dni otwartych Uniwersytetu Gdańskiego. Oprócz różnorakich spotkań ze studentami wszystkich wydziałów UG przy stoiskach informacyjnych, uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w wykładach na temat rynku pracy w dobie sztucznej inteligencji (Wydział Ekonomiczny) czy dowiedzieć się jak to jest możliwe, że paleontologia to kierunek realizowany na Wydziale Biologii UG? Mogli wziąć udział w rozmowach o języku (Wydział Filologiczny) oraz przekonać się co to jest zrównoważone zarządzanie (Wydział Prawa i Administracji) oraz dowiedzieć się dlaczego warto studiować biotechnologię morską (Wydział Oceanografii i Geografii) jak też zgłębić tajemnice ludzkiego mikrobiomu (Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed).

            To tylko niektóre z tematów ciekawych spotkań z naukowcami UG. Niezależnie od naukowych doznań wielu naszych licealistów praktycznie uczestniczyło w warsztatach, zajęciach komputerowych (np. projektowanie map w 3G) oraz konkursach, w których niektórym z nich udało się nawet wygrać nagrody lub zdobyć unikatowe certyfikaty czy własnoręcznie wykonać rękodzieła np. nadruki.

            Oprócz odwiedzania przygotowanych stoisk uczniowie pracowicie eksplorowali udostępnione strefy i zakątki UG jak strefę kół naukowych, strefę kultury -Akademickie Centrum Kultury <Alternator>, Centrum Filmowe UG, Radio MORS, strefę sportu- Akademicki Związek Sportowy UG, wystawę urbanistycznych projektów kierunku Gospodarka Przestrzenna i wiele innych.

            Było fantastycznie! Już planujemy wyjazdy na inne uczelnie w Polsce…

          • Projekt „ROOTS” w Osterholz

          • W dniach 25.02 – 21.03 2024r. uczniowie z klas 2a i 2b oraz 4a, realizujący program dwujęzyczny,  odwiedzili Centrum Konferencyjno-Edukacyjne w Bredbeck w Osterholz. Wyjazd obył się w ramach projektu „ROOTS”. Realizowany w ramach współpracy polsko-niemieckiej oraz trójstronnej umowy szkół SLO w Kwidzynie, Bremen w Niemczech oraz Sumy na Ukrainie, a także ośrodka Bredbeck jest jednym z naszych międzynarodowych projektów. Jego celem jest szlifowanie umiejętności bycia liderem w zespole, integrowanie grupy, rozwijanie umiejętności językowych  oraz tworzenie projektów miedzynarodych.

          • Dzień kobiet

          • Samorząd Uczniowski SLO składa w imieniu wszystkich uczniów najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet. Wpadliśmy na pomysł, by uczcić ten szczególny dzień wspólną zabawą! Dziewczyny miały przyjść w męskich strojach a chłopcy w damskich Musimy przyznać, że Społkowi uczniowie są kreatywni, odważni i mają do siebie ogromny dystans

          • Co łączy Hulka i św. Krzysztofa? Średniowieczni super bohaterowie w kwidzyńskiej katedrze.

          • Dzięki niezwykle ciekawej myśli przewodniej lekcji i kreatywnemu  przekazowi  historycznemu pani Katarzyny Przybylskiej odnaleźliśmy w kwidzyńskiej katedrze pierwowzorów dzisiejszych super bohaterów.  Nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego jak wiele łączy Hulka  i św. Krzysztofa. Okazuje się że w dzisiejszych czasach otaczamy uwielbieniem naszych współczesnych idoli  - artystów, celebrytów, polityków - dokładnie tak samo jak kiedyś czczono średniowiecznych świętych. Tak więc historia kołem się toczy a zmienia się tylko percepcja i punkt odniesienia ludzi w zależności od zmieniającej się rzeczywistości.

            Było to wyjątkowe spotkanie łączące historię z elementami literatury i edukacji regionalnej.

                                                                                                                   

          • Spotkanie z Politechniką

          • W piątek 23 lutego nasze zaproszenie przyjął dr inż. Bartłomiej Cieślik, adiunkt w Katedra Chemii Analitycznej Wydziału Chemicznego PG Politechnika Gdańska Opierając się na fachowej wiedzy i doświadczeniu, które zdobył na uczelni i konferencjach , wygłosił wykład, który zainteresował szczególnie uczniów rozszerzeń z biologii, chemii i geografii.

            - jak chemia Wszechświata różni się od ziemskiej?

            W czasie wykładu nie tylko słuchaliśmy wystąpień, ale i mieliśmy aktywny udział w przebiegu prezentacji Prowadzący przeprowadził serię ankiet multimedialnych, przedstawił ofertę Politechniki, a także odpowiedział na wszystkie pytania, które się pojawiły - jeszcze raz, dziękujemy!

  • Galeria zdjęć

      brak danych