• POWIATOWA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W KWIDZYNIE

Już od kilku lat nasi licealiści realizują rekomendowane przez Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologiczną programy profilaktyczne. Wśród młodych ludzi dużą popularność w ostatnim czasie zyskały solaria, moda na opaloną skórę. Każdego roku w Polsce odnotowuje się coraz więcej przypadków nowych zachorowań na czerniaki. Niestety jak podają statystyki spora grupa chorych umiera z powodu tego nowotworu, gdyż zbyt późno trafia do lekarzy. Tymczasem wcześnie wykryty czerniak jest bardzo łatwo uleczalny. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wciąż niska świadomość społeczna w zakresie profilaktyki i czynników ryzyka.

Program edukacyjny „Znamię! Znam je?” dotyczący profilaktyki czerniaka dla uczniów szkół ponadpodstawowych jest próbą zmiany tych alarmujących statystyk poprzez popularyzację wiedzy.

Innym programem, który realizujemy jest „Podstępne WZW”. Celem jest upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, uświadomienie ryzyka zakażenia wirusami HBV i HCV oraz zagrożeń wynikających z zakażenia, wpojenie zasad profilaktyki w tym zakresie oraz pobudzenie do refleksji nad akceptacją osób już zakażonych.

Bierzemy też udział w organizowanych przez SANEPID konkursach na temat HIV i AIDS. W Powiatowym Konkursie Krótki film o HIV, w 2021 roku otrzymaliśmy wyróżnienie za film „Nieszczęścia chodzą parami”. Film powstał w oparciu o scenariusz napisany przez uczniów, a akcja filmu rozgrywała się m.in. na szkolnym strychu.