Zostań studentem - Targi Edukacyjne
W czwartek uczniowie klasy 4a i 4b skorzystali z zaproszenia na Dni Otwarte Uniwersytetu Gdańskiego, by z bliska przyjrzeć się ich ofercie edukacyjnej.
Na początek odwiedziliśmy Wydział Nauk Społecznych UG gdzie można było znaleźć przedstawicieli wszystkich wydziałów, wielu kół naukowych i jednostek Uniwersytetu Gdańskiego. Program był bardzo bogaty, można było:
Dowiedzieć się jakie możliwości wyjazdu oferuje Program Erasmus+.
Zobaczyć ciekawe eksperymenty chemiczne.
Zwiedzić Statek UG r/v Oceanograf za pomocą gogli VR.
Sprawdzić się w roli prezentera telewizyjnego z Neptun TV.
UGryźć kampus podczas gry terenowej Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego;
I wiele wiele innych atrakcji.
Wyjazd był bardzo inspirujący i u większości jeszcze bardziej rozbudził apetyt na studiowanie
3Zostań studentem - Gdańsk.
W dniach 6,7,8 lutego klasy pierwsze, druga i trzecia SLO zrealizowały intensywny projekt edukacyjno-integracyjny ZOSTAŃ STUDENTEM, w ramach którego uczestniczyli w wykładach i ćwiczeniach na Politechnice Gdańskiej oraz warsztatach w Teatrze Szekspirowskim i w Muzeum Gdańska. Wzięli udział w koncercie organowym w Archikatedrze Oliwskiej. Oszukiwali swoje zmysły w Muzeum Iluzji De Ja Vu oraz wzięli udział w seansie filmowym, po którym odbył się klub dyskusyjny nad obejrzanym filmem: Człowiek o imieniu OTTO. Pozostały czas wypełniony był pracą uczniów nad ich autorskimi projektami – geograficznymi, historycznymi i artystycznymi, dotyczącymi życia i osiągnięć słynnych gdańszczan Daniela Fahrenheita oraz Jana Heweliusza. Uczniowie nauczyli się np. zamieniać stopnie Fahrenheita na stopnie Celsjusza oraz poznali szczegóły fenomenu współczesnej astronomii jakim jest teleskop Jamesa Weba, następca słynnego teleskopu Hubble’a. Zwieńczeniem pracy uczniów były społkowe teatralia, na których licealiści zaprezentowali scenki teatralne z dramatu Williama Szekspira Romeo i Julia. Talenty naszych uczniów sięgają gwiazd.
11Zostań studentem - Toruń.
W minionym tygodniu uczniowie klas pierwszych oraz klasa druga odwiedzili Planetarium w Toruniu, gdzie podczas seansu przenieśli się w najodleglejsze zakątki kosmosu. Po powrocie z tej magicznej podróży zatrzymali się w bazie kosmicznej na Marsie, gdzie mogli zobaczyć jak żyje się w takim miejscu, co można zjeść, jak wyglądają codzienne zajęcia oraz jak się wypoczywa. Wystawa Geodium, którą zwiedzili na koniec pobytu w Planetarium to szereg informacji o naszej planecie podanych w bardzo interesujący, zachęcający do dalszych studiów sposób. Druga część wycieczki to wizyta na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika. Część grupy zainteresowana przedmiotami ścisłymi miała okazję zwiedzić Wydział Fizyki i Astronomii UMK. Wizyta zaczęła się od zsynchronizowania zegarków z POZA (Polskim Optycznym Zegarem Atomowym), a potem uczniowie powędrowali szlakiem laboratoriów, pracowni fizycznych i zakładów, gdzie mieli okazję porozmawiać z wykładowcami oraz samodzielnie popracować, np. „wyciągając” cząsteczki z nanorurek. Mamy nadzieję, że to tylko początek współpracy z Wydziałem Fizyki i prof. Ireneuszem Grabowskim, który tak gościnnie nas przyjął. Ponadto licealiści nabywali cennych umiejętności studenckich - uczyli się korzystać z zasobów Biblioteki Naukowej UMK. Najciekawszą częścią spotkania było przeglądanie najstarszych zbiorów, np. działa Mikołaja Kopernika – „O obrotach…” i wysłuchanie ciekawostek z warsztatów introligatorskich.
2Zostań studentem - Wrocław
Dlaczego warto studiować? Które uczelnie gwarantują najwyższy rozwój? Czy topowe kierunki studiów, są naprawdę topowe? Na te i inne pytania tegoroczni maturzyści szukali odpowiedzi na wrocławskich uczelniach wyższych, bowiem ruszył cykliczny, szkolny projekt „ZOSTAŃ STUDENTEM”. Wydarzenie obejmowało udział w pokazach, wystawach, warsztatach, laboratoriach w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki pod hasłem „Liczy się Nauka!”
Spotkanie otwierała debata oksfordzka moderowana przez prof. dr had. Jana Miodka dot. groźby katastrofy energetycznej w Polsce. Ponadto podejmowano inne gorące tematy, np. na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr żywo dyskutowano nt. „Nadzorować, karać czy wydobywać? Pytanie o model więzienia” czy rozmowy ze studentami – przedstawicielami kół naukowych Politechniki Wrocławskiej o wydruku 3D implantów, budowie łazików marsjańskich, robotyce podwodnej… Przyszli studenci medycyny ze Społka byli zachwyceni zajęciami z anatomii dot. budowy serca, które przeprowadzono w historycznej sali Muzeum Anatomii, a także w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN w sprawie „Jak mózg uzależnia się od cukru?” Atutem projektu zainicjowanego przez p. Izabelę Gmińską jest jego fakultatywność, każdy mógł poznać wybraną uczelnię. Zwieńczeniem okazało się wieczorne tete a tete z absolwentem SLO w Kwidzynie i inżynierem PWr – Jakubem Michalskim, który podzielił się swoim doświadczeniami w kwestii studenckiego życia.
Również poznaliśmy uroki Wrocławia. Okazuje się, że to miasto sprzyja studentom. Jest czas na naukę i relaks, np. w Kompleksie Hali Stulecia – pokaz tańczących fontann. Rewelacja, zwłaszcza wieczorem.
Studiowanie powinno kojarzyć się z przyjemnością, więc zwieńczeniem tegorocznej edycji projektu był spektakl pt.” UFO. Kontakt” w wykonaniu studentów Akademii Sztuk Teatralnych, którzy po przedstawieniu zapewniali nas, że warto studiować, przecież życie to wieczna nauka… studiowanie życia.
6Zostań studentem - Gdańskie Uczelnie
7 czerwca 2022 uczniowie Społecznego Liceum odwiedziła Politechnikę Gdańską a dokładnie wydział chemii. Uczniowie mieli okazje nie tylko poznać uczelnie, hale warsztatowe czy zasady rekrutacji, ale wysłuchać wykładu oraz wziąć udział w laboratoriach dr inż. Bartłomieja Cieślika oraz dr inż. Tomasza Majchrzaka. A to jeszcze nie koniec, ponieważ już następnego dnia 8 czerwca uczniowie 2A Społecznego Liceum mieli okazje zwiedzić i zapoznać się z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym - pierwsza medyczna uczelnia badawcza w Polsce. Okazało się, że byliśmy pierwsza grupą która miała okazje poza dniami otwartymi uczelni możliwość uczestniczenia w wykładach, laboratoriach i poznawaniu uczelni, więc zapoczątkowaliśmy "poznawanie uczelni dla przyszłych studentów w czasie normalnego uczelnianego życia". Uczniowie na samym początku zostali przywitani przez prorektora ds. studenckich dr hab. Tomasza Smiatacza, następnie zostali zapoznani z warunkami rekrutacji, aby później udać się na wykłady na wydział "Nauki o zdrowiu" oraz laboratoria do zakładów toksykologii środowiska. Nie ominęła nas wizyta w prosektorium, gdzie mogliśmy poznać ludzkie ciało w symulatorze 3D. W ostatnim punkcie wizyty odbył się wykład o tematyce ogólnej farmacji i warunkach studiowania na tym kierunku, który przedstawił nam dr Adrian Szewczyk jak się okazało urodzony Kwidzyniak.
70Projekt Zostań studentem od kilku lat cieszy się zainteresowaniem licealistów. Tym razem warsztaty o charakterze motywacyjnym odbyły się na wydziale: Zarządzania inżynierskiego, które prowadził absolwent SLO w Kwidzynie - M. Żmudowski.Uczniowie klasy pierwszej stanęli przed próbą odpowiedzi na pytanie: Dlaczego warto studiować? Dokonali diagnozy predyspozycji zawodowych. Zwiedzili campus. Poznali pracę Samorządu Studentów.Natomiast nieco starszych szczególnie zainteresowała działalność kół naukowych przy uczelni. Okazuje się, że studenci - konstruktorzy z Gdańska skutecznie opracowali model rakiety badawczej i wysłali ją w przestrzeń kosmiczną. Prowadzący stwierdził, że gdańska uczelnia, to doskonałe miejsce, aby kontynuować motto Społka Przez trudy do gwiazd.
Zostań studentem - Poznań
W środę klasy Ia i IIa wróciły ze wspólnego wyjazdu do Poznania. Pierwszego dnia po przyjeździe mieliśmy czas na zapoznanie się z okolicą, a wieczorem wspólnie wybraliśmy się do kina. Następnego dnia już od rana czekało na nas zwiedzanie Poznania z przewodnikiem oraz zapoznaiśmy się z ofertą Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odwiedziliśmy najważniejsze i najpiękniejsze miejsca w Poznaniu i utwierdziliśmy się w tym, że jest to bardzo piękne miasto z bogatą historią. Pomimo ogromnych upałów, był to dobry czas na zintegrowanie się i odbudowanie relacji po ciężkim i specyficznym roku nauki.
Zostań studentem - Targi edukacyjne
10 marca uczniowie wzięli udział w Pomorskich Targach Edukacyjnych, gdzie mogli zapoznać się z ofertą uczelni wyższych. Jednocześnie skorzystali z Dnia Otwartego na Uniwersytecie Gdańskim, podczas którego mogli zwiedzić poszczególne instytuty, a także wziąć udział w wykładach.