• Erasmus Rumunia Dzień 5

          • Nasza międzynarodowa grupa w ramach Erasmus+ wybrała się tuż po śniadaniu do ogrodu botanicznego, gdzie czekało nas zadanie związane z tematem projektu „Land of Legends”. Każdy kraj miał nagrać jakąś legendę lub mit związany z wybranym kwiatem tam rosnącym. Po nagraniu naszych projektów nadszedł czas na zaprezentowani ich. Przedstawiliśmy również projekt dotyczący stworzenia własnego mitu lub legendy nad którym pracowaliśmy wspólnie w grupach międzynarodowych. Każdy nagrany filmik zebrał ogromne oklaski. Nasz filmik można obejrzeć w jednym z postów na tej stronie. Po powrocie do hotelu wspólnie oglądaliśmy transmisje na żywo z zakończenia roku szkolnego tegorocznych maturzystów, braliśmy też zdalnie udział w teleturniejach przygotowanych przez klasy trzecie. Część uczniów wybrała się wieczorem na mecz piłki nożnej na lokalnym stadionie (rezultat meczu 1-0 dla gospodarzy). Dzień zakończyliśmy integracją z uczniami z innych krajów (Turcji, Francji oraz oczywiście Rumunii). Wspólna gra w karty wszystkich uczestników projektu Erasmus+, ostatniej nocy była podsumowaniem naszego pobytu w Rumunii w mieście Cluj-Napoka.

          • Erasmus Rumunia Dzień 4

          • W środę wspólnie z partnerami z Turcji, Rumunii i Francji wybraliśmy się w ramach projektu Land of Legends Erasmus+ do uroczego, średniowiecznego miasteczka Sighisoara, gdzie urodził się słynny Drakula. Po długiej podróży dotarliśmy na miejsce. Warto wiedzieć, że Sighisoara jest znakomitym przykładem fortyfikowanego średniowiecznego grodu wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Miasteczko mieści się na wzgórzach, więc zwiedzanie wymagało dobrej kondycji. Najpierw obejrzeliśmy cytadelę. Punktem charakterystycznym jest stara wieża zegarowa (64 m) z XVI wieku, gdzie mieści się Muzeum Historyczne.

            Kolejnym punktem było udanie się do pokoju strachów, w którym mogliśmy zobaczyć trumnę ze znanym wampirem.

            Dracula jest kultową postacią rumuńskiej kultury, był to transylwański arystokrata. Za jego realny historyczny odpowiednik uważa się Vlada Tepesa, który w Rumunii jest uważany za bohatera i świetnego władcę, w przeszłości skutecznie odpierającego ataki ze strony Turcji i Węgier.

            Na obiad wybraliśmy tradycyjną lokalną restaurację o nazwie Sighisoara, gdzie skosztowalismy fan kuchni rumuńskiej. Po powrocie do hotelu wieczór spędziliśmy integrując się z partnerami z Francji.

          • Erasmus Rumunia Dzień 3

          • Skończył się trzeci dzień programu "Land of Legends". Pomimo zmiany pogody o 180°, nasze nastroje pozostały tak samo dobre że. Po wspólnie zjedzonym śniadaniu udaliśmy się do colegiul economic Iulian Pop czyli do szkoły do której chodzą uczniowie z Rumunii, aby lepiej poznać się z uczestnikami z innych krajów. Zostaliśmy poczęstowani gorącą kawą oraz słodkimi przekąskami. Tutejsi uczniowie przedstawili nam Rumuńskie mity oraz najpiękniejsze miejsca w Cluj-Napoca za pomocą prezentacji multimedialnej.

            Korzystając z okazji iż mieliśmy nagrane filmy( o których mogliście przeczytać w poprzednim poście) postanowiliśmy je przedstawić reszcie partnerów po czym otrzymaliśmy gorące brawa. Później nasi uczniowie zostali wymieszani z resztą uczestników i dostali zadanie, aby stworzyć własny mit, przygotować do niego rysunek, fabułę oraz przeprowadzić wywiad z głównym bohaterem którego stworzyli uczestnicy. Po zajęciach uczniowe oraz nauczyciele naszej szkoły udali się do restauracji, którą polecił im jeden z uczniów z Rumunii. Po obiedzie spotkaliśmy się pod kościołem św. Michała, gdzie Rumuńscy uczniowie mimo fatalnej pogody oprowadzili nas po okolicy, pokazując piękno oraz historię miasta. Wieczór nasi uczniowie spędzili na regeneracji bo jutro czeka nas kolejny dzień pełen przygód.

          • Erasmus Rumunia Dzień 2

          • Drugi dzień projektu Erasmus+ "Land of Legends" rozpoczęliśmy od ciekawego spaceru ze zwiedzaniem. Najpierw po pokonaniu dużej ilości stopni dotarliśmy na samą górę bardzo wysokiej wieży pożarniczej z tarasem widokowym. Tam mogliśmy podziwiać krajobraz miasta w tym obiekty, o których nagrywaliśmy poprzedniego dnia filmy. Następnie wyruszyliśmy do parku centralnego gdzie czekała na nas chwila relaksu w postaci pływania rowerami wodnymi w kształcie flamingów. Wszyscy czerpali z tego dużo frajdy i radości ścigając się z pływającymi kaczkami. Po tak aktywnym poranku pojechaliśmy do kopalni soli Salina Turda wraz z uczestnikami projektu z Francji, Rumunii i Turcji. Tam z kolei mieliśmy przyjemność popływania łódkami po jeziorze, które znajdowało się na samym dnie tej głębokiej kopalni, co nie było wcale takie łatwe. Widzieliśmy także okazałe ściany soli, które wywierały na nas bardzo duże wrażenie. Po tak wyczerpującym zwiedzaniu nadszedł czas na jedzenie w bardzo pięknym krajobrazie Transylwanii w wąwozie Turda. Aby się tam dostać musieliśmy pokonać różne, kręte ścieżki górskie. Dzień zakończyliśmy na wspólnym oglądaniu przygotowanych przez nas filmów na temat zabytków i budowli w mieście Kluż-Napoka.

          • V Olimpiada Wiedzy o Mózgu

          • Hania Perfikowska ucz.kl.IVb brała udział w części pisemnej etapu centralnego V Olimpiady Wiedzy o Mózgu. Niestety zabrakło 2 punktów, aby uzyskała tytuł finalisty. Szkoda, ale i tak gratulujemy 😊

            Warto dodać, że w marcu Hania ( i Weronika Łyszkiewicz z kl.IVa) uczestniczyła w etapie rejonowym Międzynarodowego Konkursu Brain Bee.

          • Biegi przełajowe

          • W dniu 14 kwietnia uczennica Społecznego Liceum Zuzanna Zielińska zajęła 2 miejsce w indywidualnym biegu, podczas drużynowych biegów przełajowych dziewcząt na szczeblu powiatowym.

            Dzięki temu zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego gdzie zajęła 4 miejsce.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Retro Programowanie - akcja charytatywna "Szkoła Szkole"

          • W naszej szkole odbyła akcja charytatywna: „Retro programowanie”. Nasze liceum włączyło się w akcję „Szkoła Szkole”, organizowaną przez Caritas Polska, nad którą patronat honorowy objął Minister Edukacji i Nauki. W ramach tej inicjatywy została przedstawiona sytuacja w Syrii. Oczywiście to nie wszystko. W ramach zajęć młodzież dowiedziała się trochę o historii związanej z programowaniem oraz rozwojem sprzętu komputerowego. Miała również możliwość praktycznego zapoznania się z grami, które powstawały w latach 70-tych XX wieku. 

            Środki, które udało nam się pozyskać podczas tego wydarzenia zostaną przekazane jako pomoc dla szkół w Syrii. Wszystkim, którzy włączyli się w akcję, serdecznie dziękujemy!

          • Wizyta w senacie

          • Na zaproszenie Leszka Czarnobaja, senatora z okręgu Powiśla i Żuław, społkowi humaniści mieli okazję brać udział w zorganizowanym przez biuro senatorskie wyjeździe do Parlamentu RP dla uczestników Konkursu Wiedzy o Senacie

            Po przywitaniu przez senatora na miejscu i oprowadzaniu po kompleksie uczniowie mieli okazję wyjść na warszawskie Stare Miasto - czas wolny był świetną szansą na integrację z współuczestniczącymi w wycieczce uczniami II LO w Kwidzynie i LO w Nowym Dworze Gdańskim

          • Dzień 1: Mobilność w ramach projektu "Land of Legends" Erasmus+ w Cluj-Napoca (Rumunia). Dzień 1:

          • Pierwszy dzień projektu Erasmus+ ,,Land of Legends” w Rumunii rozpoczęliśmy pysznym śniadaniem, które dodało nam energii do dalszej realizacji naszych zamiarów. Zaraz po nim nauczyciele zaskoczyli nas zadaniem w plenerze. Każdy z uczniów musiał nagrać filmik w języku angielskim, przedstawiający wylosowany przez nich zabytek w mieście Kluż-Napoka, na przykład Narodowy Teatr Lucian Blaga, Katedrę prawosławną, Plac Unirii, czy Baszta Krawców. Jednak zanim zabraliśmy się za to wyzwanie, wszyscy razem, wyruszyliśmy na szczyt wzgórza Cetatuia, z której mogliśmy oglądać zapierającą dech w piersiach panoramę miasta oraz zbadać, w których miejscach znajdują się mające być na nagraniu budynki. Po wspinaczce nadszedł czas na wykonanie filmików, które pozwoliły nam poznać bliżej zamieszkiwaną przez nas Starówkę oraz dowiedzieć się o niej kilku naprawdę interesujących ciekawostek. Dzień zakończyliśmy wieczornym spotkaniem i dyskusją z opiekunami.

          • Dzień 5 - Łotwa

          • Zwiedzanie miasta z rozpoczęliśmy od Pomnika Wolności. Dzięki naszej Pani Przewodnik odprowadzającej nas po Rydze w języku angielskim dowiedzieliśmy się m.in., że kobieta na szczycie symbolizuje wolność, a trzymane przez nią gwiazdy reprezentują trzy części Łotwy. Wolność jest jedną z najważniejszych wartości Łotyszy ze względu na długą niewolę.

            Wchodząc na stare miasto w oczy rzucają się faliste ławki, chodniki oraz trawniki. Mają one na celu przypomnienie o zasypanej rzece, od której wywodzi się nazwa miasta. Niepodległość została przez Łotwę odzyskana dopiero w 1991 roku i na przestrzeni dziejów jest to najdłuższy okres trwania tego stanu.

            Podczas spaceru po starym mieście poznaliśmy historie związane z symbolami miasta: kogutem i czarnym kotem.

            Rzeźby kota zostały postawione w ramach protestu przez handlarza nie przyjętego do lokalnej gildii handlowej. Były skierowane tyłem w stronę jej siedziby, za co został pozwany do sądu. Po długiej sprzeczce w sądzie gildia rozkazała handlarzowi odwrócić koty.

            Dwumetrowy, złoty kogut znajduje się na czubku kościoła Świętego Piotra. Jest on rekonstrukcją drewnianego, średniowiecznego kościoła. Ze względu na częste pożary oryginału postanowiono wejść na koguta i zrzucić z niego kieliszek wina. Ilość odłamków miała symbolizować ilość lat, które miał przetrwać kościół. Kieliszek spadł na przejeżdżający wóz z sianem i wylądował bez uszkodzeń. Później powtórzono ten proceder z butelką szampana upewniając się, aby tym razem się rozbił.

            W mieście ostał się odcinek 9 metrowego muru, który dawniej chronił je przed atakami. W związku z rozwojem broni i rozrostem miasta mur nie spełniał już swojego zadania i został w większości zburzony. W jego miejscu zezwolono na zabudowę. Z 28 wierz i baszt obronnych pozostała jedynie Baszta Prochowa.

            Warto wspomnieć, że Ryga wpisana została na listę UNESCO dzięki nieprawdopodobnemu nagromadzeniu budynków w stylu art nouveau.

            Znana jest też z trzech budynków o nazwie "Trzej bracia" położonych na Starówce miasta. Wbrew pozorom tak naprawdę nie chodzi w nich o powiązania rodzinne. Są to fasady domów należących do kupców. Jeden wzniesiony w XIV, drugi w XVI, a trzeci na początku XVIII wieku. Zostały pozostawione by można było porównać jak żyła ta warstwa społeczna na przestrzeni wieków.

            Z powodu wysokiego podatku na posiadanie dużych okien tylko najzamożniejsi mieszkańcy mogli pozwolić sobie na ich budowę.

            Po wymeldowaniu się z hotelu spędziliśmy kilka godzin spacerując po mieście i odwiedzając lokalne sklepiki z pamiątkami, a na koniec odwiedziliśmy jeszcze muzeum propagandy.

            To był bardzo udany dzień.

          • Dzień 4 - Łotwa

          • Podczas lunchu nasi Łotewscy przyjaciele zaskoczyli nas polską młodzieżową piosenką. Po pożywnym posiłku udaliśmy się do szkoły na idealnie wpisującą się w tematykę projektu ”Herbal Heritage” lekcję biologii. W odróżnieniu od tradycyjnej lekcji w klasie wyruszyliśmy w poszukiwaniu roślin dookoła budynku. Zadanie nie było proste, ponieważ nasze cele były zapisane w języku łacińskim. Następnie wszyscy mogli się wykazać artystycznie tworząc swój własny mały ogródek z osobistą złotą myślą w języku angielskim. Wynikiem naszych wspólnych wysiłków powstała wystawka naszych ogrodów, która zawisła na gablocie w szkole partnerskiej. Po przyjemniej pracy i zabawie przyszedł czas na podsumowanie mobilności w Slampe. Każdy uczestnik został uhonorowany certyfikatem uczestnictwa, a w podziękowaniu za gościnność naszych partnerów wręczyliśmy im upominki z Kwidzyna. Ostatnim punktem naszej mobilności była Ryga. Stolica zaskoczyła nas zapierającą dech w piersiach architekturą, a słoneczna pogoda pozwoliła nam na podziwianie malowniczych uliczek i parków. Tradycyjną kolację zjedliśmy w jednej z czterech kultowych hal handlowych. Warto wspomnieć, że zakwaterowanie również było bardzo atrakcyjne - zamieszkaliśmy w tzw. pokoju kapsułowym. Jutro czeka nas zwiedzanie Rygi z przewodnikiem:-)

          • Dzień 3 - Łotwa

          • Poranek rozpoczęliśmy naleśnikową ucztą przygotowaną przez nasze zdolne uczestniczki projektu. Już o świcie zaskoczyła nas oszalamiajaaca łotewska wiosna. Od rana byliśmy zwarci i gotowi aby poczuć zew przyrody i udać się do łotewskiego parku narodowego Kemeri. Po orzeźwiającym spacerze w otoczeniu przepięknej dzikiej przyrody pojechaliśmy nad Bałtyckie Morze, do miejscowości Jaunkemeri aby poznać je od innej strony, oraz zintegrować się grą w siatkówkę. Po powrocie udaliśmy się wspólnie z uczniami łotewskiej szkoły do naszego pensjonatu gdzie razem oddaliśmy się tańcom i zabawie. Nasi Łotewscy przyjaciele towarzyszyli nam do wieczora, mieliśmy sporo czasu by poznać ich jeszcze bardziej

          • Retro Programowanie

          • W ramach akcji "Szkła Szkole" w najbliższy poniedziałek zapraszamy wszystkich uczniów naszego liceum na charytatywne programowanie retro gier. W ciekawy sposób nauczymy się czegoś nowego, a przy okazji pomożemy naszym rówieśnikom w Syrii. Serdecznie zapraszamy!

          • Erasmus Dzień 2 Łotwa

          • Dzisiaj na projekcie Erasmus+ „Herbal Heritage” dzień zaczęliśmy zapoznaniem z uczniami ze szkoły Zemgales Vidusskola. Oprowadzenie po całym ośrodku zaopatrzonym w siłownię, boisko oraz wiele sal służących do rozwijania kreatywności uczniów, poprzedzały prezentacje dotyczące działalności uczniów w szkole jak np. H4- największa organizacja młodzieży na Łotwie. Po obiedzie wzięliśmy udział w lekcji chemii, adekwatnie do tej edycji Erasmusa, przeprowadzając eksperymenty i pogłębiając wiedzę o kwasowości roślin i produktów użytku codziennego. Po południu nadszedł czas na przygotowanie wspólnie z partnerami z Łotwy tradycyjnych potraw obydwu kuchni. My zdecydowaliśmy się na żurek, pierogi ruskie oraz chleb ze smalcem i ogórkiem, gospodarze natomiast przygotowali chłodnik litewski, placki ziemniaczane oraz "czekoladową kiełbasę". Zaraz po gotowaniu nastąpiła prezentacja oraz degustacja dań. Dzień zakończyliśmy przedstawianiem swoich tradycyjnych tańców narodowych w auli szkolnej, tańcząc i wspólnie się bawiąc.

          • Dzień 1 Erasmus Łotwa

          • Uczniowie naszej szkoły udali się na Łotwę w celu realizacji projektu Erasmus+ " Herbal Heritage" związanego z ziołami oraz przyprawami. Pierwszego dnia po przygotowanym obiedzie przez naszych kolegów, udaliśmy się na zwiedzanie okolicy. Pierwszym punktem naszego projektu było muzeum czekolady, gdzie mogliśmy własnoręcznie zrobić nadziewane czekoladki i lizaki, po czym mieliśmy degustację naszych wyrobów. Następnie udaliśmy się do pobliskiego zamku Jaunmoku, a na koniec zwiedziliśmy miasteczko Tukums i jego piękną starówkę. Po powrocie przygotowaliśmy układ taneczny, który będziemy prezentować następnego dnia.

          • Rozmowa z Europosłem

          • O członkostwie Polski w UE, akcesji nowych państw i możliwościach jakie Wspólnota daje młodym ludziom rozmawialiśmy podczas spotkania z Europosłem Januszem Lewandowskim w naszym Liceum. Dziękujemy za ciekawą dyskusję!

          • O indeks Politechniki Warszawskiej

          • A ta trójka ze zdjęcia zakwalifikowała się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego o Indeks Politechniki Warszawskiej. Pokonali już 7 etapów. Finał 14 kwietnia. Krzysztof Marciniak, Filip Mikulski oraz Kostia Stambulskyi. Gratulacje i życzymy powodzenia!  

          • Wspólne śniadanie Wielkanocne!

          • Śniadanie Wielkanocne staje się już tradycją naszej szkoły! Uczniowie z ochotą spotkali się, aby wspólnie spędzić czas przy świątecznym stole. Każda klasa spisała się na medal. Stoły były pięknie przystrojone wiosenną kompozycją, a potrawy smakowały wybitnie. Nie zabrakło tradycyjnego żurku przygotowanego przez klasę drugą.

  • Galeria zdjęć

      brak danych