W Kasynie Kultury rozmawiano na temat Potrzeba zdobywania wiedzy, umiejętności oraz motywacji młodych ludzi do nauki. Organizatorem imprezy było Kwidzyńskie Centrum Kultury, Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie i Społeczne LO w Kwidzynie. Bezpośrednią inspiracją do przeprowadzenia akcji było ubiegłoroczne spotkanie w Senacie RP. Na zaproszenie pana senatora Leszka Czarnobaja licealiści ze Społka brali udział w Gadkach Senackich. To wydarzenie zapadło mocno w pamięci z uwagi na obecność Marszałka Senatu pana Tomasza Grodzkiego i wyjątkowych ekspertów. Są to debaty z cyklu spotkań młodzieży ze specjalistami z różnych dziedzin. Nie ma tematów tabu. Rozmowy ekspertów, polityków z młodymi szerzą świadomość i edukują. Dają przestrzeń do swobodnej rozmowy i dlatego Społek włączył je na stałe do harmonogramu imprez szkolnych.
Społek rozszerzył formułę i 9 maja br. zaprosił do dyskusji młodzież ze szkół miejskich. Kasyno Kultury wypełniło się ... Frekwencja dopisała. Być może to za sprawą interesującego tematu, ale zapewne w związku z obecnością zaproszonych, nietuzinkowych gości. W loży ekspertów zasiedli: pani Irena Koralewska - dyrektorka przedszkola Ekoludek oraz wieloletnia nauczycielka matematyki, zwolenniczka biegania- odznaczona medalem Korona półmaratonów Polski, która w wolnym czasie szydełkuje; pan Arediusz Babalski - nauczyciel informatyki w kwidzyńskim SLO, znany jako instruktor kursów programowania w Kodiku i miłośnik historii, pan Marek Krukowski- bibliotekarz, erudyta, wielokrotny uczestnik i zwycięzca telewizyjnych teleturniejów, m.in. Wielka gra; pan Adam Kamiński - specjalista do spraw promocji Biblioteki Miejsko- Powiatowej w Kwidzynie , współzałożyciel kwidzyńskiej telewizji Kamena , finalista programu Jeden z dziesięciu. Debatę prowadzili uczniowie Społecznego LO: Zofia Czechowaska i Paweł Perfikowski. Słowa powitania skierowała - pani Katarzyna Enerlich - opiekunka koła debat.
W trakcie spotkania zastanawiano się nad tym, jak w czasach zdominowanych przez nowoczesną technologię zachęcić młodzież do zdobywania wiedzy? Pan Marek Krukowski wskazał na tradycyjne źródło pozyskiwania wiadomości i zachęcał do sięgania po książkę w formie papierowej, co znalazło odzew wśród publiczności. Podkreślono, że obecnie portale internetowe nastawione są na pozyskiwanie odbiorców, a nie na merytoryczne przekazywanie treści. Niedoświadczony użytkownik często ginie w natłoku zbędnych informacji, co zabiera mu tylko cenny podczas poszukiwania wiedzy. Eksperci z pedagogicznym doświadczeniem - pani Irena Koralewska i pan Arediusz Babalski zauważyli , że choć nie obce im jest klasyczne czytanie, to zabawy z technologią pomagają w nauce. To jest domena współczesnych czasów, coś co jest bliskie młodzieży... nie można jej odrywać od dobrodziejstw techniki, ale stymulować do rozsądnego korzystania, inteligentnego poszukiwania, np. swoich pasji, które motywują do zdobywania nowych umiejętności. Młodzież wykazała, że często uprawnianie hobby sprzyja efektywnemu uczeniu się w szkole. Obecna na sali polonistka ze Społecznego LO - pani Izabela Gmińska zaznaczyła, że nowoczesne technologie wspierają proces edukacyjny, na lekcji języka polskiego multimedia wzbogacają analizę tekstu literackiego, co sprzyja efektywnemu nauczaniu. Głos w dyskusji także urozmaiciły anegdotki p. Adama Kamińskiego, który podkreślił, że rodzice jako pierwsi zachęcają do poszukiwania odpowiedzi na tematy związane z funkcjonowaniem świata. To naturalne działanie - wspólne rozmowy zabawy, takie jak rozwiązywanie krzyżówek. Ze strony prowadzących padały także trudne pytania, np. kwestie demotywowania do nauki... Młodzież dzieliła się swoim doświadczeniem. Największym demotywatorem okazuje się brak sukcesu. Eksperci udzielali porad, często nie trzymając się wyznaczonego czasu... ale cóż, w tej sprawie jest wiele do powiedzenia.
Pierwsze Gadki Miejskie - debata - otworzyła dialog na tematy, które nurtują młodzież... Czy to będzie cykliczna impreza? Wszystko wskazuje na to, że tak, bowiem rozmowom nie było końca, kontynuowano je w budynku Społecznego LO przy ulicy Chopina w Kwidzynie, gdzie przy słodkim poczęstunku, a także podczas warsztatów nauczyciele i młodzież w praktyce mogła poznać różne sposoby zdobywania wiedzy i umiejętności oraz motywowania młodzieży do nauki.