• Gadki Miejskie

          •      Gadki Miejskie to pierwsza otwarta Debata Młodzieży z udziałem ekspertów,w której uczniowie wypowiedzą się na temat „ Potrzeby zdobywania wiedzy,umiejętności oraz motywacji młodych ludzi do nauki”.

                 Lata szkolne to najlepszy czas, by pogłębiać wiedzę i umiejętności, znaleźć motywację,by potraktować naukę jako inwestycję, która zwraca się powoli.Czy  w tym pojęciu owa inwestycja jest jedynie przykrą koniecznością?Wspólną drogą wielu pokoleń, traktowaną jako zmarnowany czas pod przymusem.Czy też może prowadzić do rozwoju pasji, wyznaczając kierunek drogi życiowej,dzięki której młody człowiek zbuduje i wyznaczy swoją ścieżkę kariery.Czy kariera może podążać za pasją, czy też koniecznym jest aby obie funkcjonowały oddzielnie.Te i podobne wątpliwości omówimy w trakcie trwania debaty.

                 Dobrym słowem, radą i wskazówkami podczas Debaty dzielić się będą eksperci,których ścieżka zawodowa, czasami w nieoczekiwany dla nich sposób skrzyżowała sięz zainteresowaniami, hobby i pasją.

                 W ramach Debaty, odbędą się Warsztaty Naukowe, na których uczniowie pokażą swojedokonania, pasje i zainteresowania na stoiskach rozstawionych we foyer Kasyna Kultury.To czego może dokonać nauka połączona z pasją będzie można doświadczyć empiryczniei rozbudzić własne, być może skrywane głęboko umiejętności.

            Do udziału w wydarzeniu zapraszają:

            Liceum Ogólnokształcące im. Polskich Noblistów w Kwidzynie,

            Kwidzyńskie Centrum Kultury oraz Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie.

             

            Spotkajmy się 9 maja 2024r. o godz. 10.30 do 13.00  w Kasynie Kultury.(ul. Piłsudskiego 6A w Kwidzynie).

          • Weź udział w zwierzęcej rewolucji – nasza Nadia Graman tam była!

          • Grupa teatralna „Sotie” przygotowała spektakl muzyczny pt. „Folwark zwierzęcy”. Z zaciekawieniem udaliśmy się na to kulturalne wydarzenie, bowiem nasza koleżanka, Nadia Graman wcieliła się w jedną z bohaterek – grała kotkę Florentynkę.  Jej rola wymagała nie lada umiejętności aktorskich… ruchy kocie, długie partie tekstowe, a przede wszystkim wspaniały śpiew. Gratulacje! Warto podkreślić, że aktorzy przygotowali klimatyczną scenografię, która wspierała  wymowę   dzieła znanej powieści G. Orwella. Grupa teatralna oczarowała publiczność przez dwie i pół godziny…  Wywiad tuż po premierze z naszą koleżanką i jej koleżeństwem, to świetna  wymiana aktorskich doświadczeń…

             

             

          • Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile w Społku

          • 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

            Uczniowie SLO zapoznali się z historią powstania w getcie w 1943r. , obejrzeli animację "Zdążyć przed Panem Bogiem" opartą na motywach tekstu Hanny Krall, wzięli udział w warsztatach przybliżających to wydarzenia historyczne oraz wykonali własnoręcznie symbol pamięci – papierowy żółty żonkil. Dlaczego żonkile?

            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. – Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.

            Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami akcji:

            https://www.polin.pl/pl/zonkile

            https://www.youtube.com/watch?v=UINtBCQmbEQ

          • Wrocław zdobyty!

          • Z czeskiej Pragi ruszyliśmy do Wrocławia, gdzie zobaczyliśmy słynne ostrowskie latarnie gazowe oraz przepiękny ołtarz w najstarszej gotyckiej katedrze w Polsce. Nie ominęło nas również spotkanie z współczesną historią Wrocławia. W muzeum zobaczyliśmy jak po wojnie wyglądało to miasto oraz jak wyglądało życie w późnym PRL-u. Po obiedzie wyruszyliśmy do następnego celu - Krakowa.

          • "Pola Nadziei"

          • W niedzielę na deptaku odbyła się akcja charytatywna "Pola Nadziei" na rzecz Kwidzyńskiego Hospicjum. Było pięknie, kolorowo i smacznie. Nie mogło nas tam zabraknąć. Oto fotorelacja:

          • Czechy cz.2

          • Drugiego dnia naszej wycieczki wyruszyliśmy do centrum Pragi. Usłyszeliśmy wiele legend oraz historii dotyczących zapierającej dech w piersiach staromiejskiej zabudowy. Mimo niesprzyjających nam warunków pogodowych przeszliśmy mostem św. Karola by móc ostatecznie odpocząć po długim i wyczerpującym spacerze w pięknej scenerii. Po wycieczce udaliśmy się do hotelu, by móc przygotować się do długiej jazdy, by odwiedzić nasz drugi cel - Wrocław.

          • ”"Wywiad ze znaną osobą z krajów niemieckojęzycznych”

          • Na języku niemieckim uczniowie klas drugich i trzecich przygotowywali projekt pt. ”Wywiad ze znaną osobą z krajów niemieckojęzycznych ”. Część wcieliło się w rolę reporterów, a część w rolę znanych postaci. Pojawił się Mozart, Luter a nawet kanclerz Angela Merkel Następnie, zaopatrzeni w odpowiednie atrybuty, reporterzy przeprowadzali przed reszta klasy wywiad na żywo. Dzięki przygotowaniu projektów, uczniowie mieli szansę dowiedzieć się czegoś na temat różnych znanych postaci z dziedziny nauki czy kultury oraz poszerzyć swoje słownictwo.

    • Galeria zdjęć

        brak danych