Nasze liceum w dniu 11 listopada 2024r. uczestniczyło w miejskich obchodach Dnia Niepodległości. Uczniowie klasy 2a i 2b wystawili poczet sztandarowy SLO oraz delegację, która oddała hołd przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Skwerze Kombatanta w Kwidzynie.
Miejskie obchody Dnia Niepodległości.
- 9
Uroczysty apel z okazji Dnia Niepodległości.
- 7
Dzień Niepodległości to szczególne święto, które po latach nieobecności w życiu publicznym, powróciło do kalendarza po transformacji ustrojowej. Społeczne Liceum Ogólnokształcące uczciło ten dzień 8 listopada okolicznościowym Apelem. W tym roku organizatorem apelu była klasa 2b.
106 - tą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości SLO uczciło okolicznościowym widowiskiem artystycznym, po którym w ramach akcji „Szkoła do Hymnu” o godzinie 11.11 został odśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego”. Doniosłość święta w swoim przemówieniu przybliżyła nam Pani Dyrektor zwracając szczególną uwagę na rolę patriotyzmu sprzed lat w odniesieniu do sytuacji geopolitycznej. Obecne na apelu Grono Pedagogiczne wraz z Panią Dyrektor SLO z uznaniem odnieśli się do formy artystycznej wydarzenia. Na zakończenie apelu został odśpiewany Hymn Szkoły.
Serdecznie dziękujemy Zofii Budek, Julii Janiszewskiecj, Helenie Śliwińskiej, Kubie Stępniowi oraz Pawłowi Dudkowi, Michałowi Stachurskiemu, Stanisławowi Barczykowskiemu i Sebastianowi Rankiewiczowi za zaangażowanie i wspaniałe przygotowanie tej ważnej dla nas uroczystości.
"Prawdziwa siła człowieka to jego wrażliwość" Bruno Ferrero.
Uczennica klasy 1a SLO - Zuzia - to nasze klasowe złote serduszko. Parę dni temu spontanicznie wpadła na pomysł, by upiec kilka ciast i pieniędzmi z ich sprzedaży wspomóc zbiórkę na leczenie Małgosi. Równie spontanicznie dołączyła do Zuzi Helena z klasy 2b SLO i upiekła brownie. Tym sposobem dziewczyny zebrały dla Małgosi 234 zł Dziękujemy serdecznie za cudowną akcję
Warsztaty z Biochemii.
W środę 30 października 2024 odbyły się pierwsze zajęcia z biochemii. Spotkanie prowadził Pan dr inż. Bartłomiej Cieślik z Katedry Chemii Analitycznej na Wydziale Chemii Politechniki Gdańskiej. Podczas naszego pierwszego spotkania warsztatowego poznaliśmy metodę Project Based Learning, którą będą prowadzone zajęcia. Jest to innowacyjna metoda nauczania, oparta na angażujących projektach dzięki którym, będziemy mieli możliwość na rozszerzenie swojej wiedzy.
Halloween na wesoło.
- 37
W Społku jak zawsze aktywnie i kreatywnie.
30 października przebiegał w naszej szkole pod hasłem „Halloween” w ramach poznawania tradycji i obyczajów krajów anglojęzycznych. To zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Uczniowie wzięli aktywny udział w konkursach na najbardziej przerażającą wyrzeźbioną dynie, najciekawsze danie w duchu Halloween oraz zainicjowanym przez samorząd konkursie na najbardziej pomysłowo udekorowaną tematycznie utrzymaną gablotę.
Po krótkim lecz treściwym wprowadzeniu historii Święta Halloween zaproszono na wybieg popularne halloweenowe postaci jak duchy, wampiry, czarownice, czaszki itp.
Licealiści w tegorocznej edycji Halloween wykazali się niesamowitą kreatywnością i zademonstrowali wspaniałe umiejętności artystyczne i kulinarne. Jury w pięcioosobowym składzie pod przewodnictwem Pani Dyrektor stanęło przed bardzo trudnym wyzwaniem z wytypowaniem zwycięzców, szczególnie w konkursie dekoracji, ponieważ wszystkie gabloty były wykonane na wysokim wyrównanym poziomie. W konkursie dyniowym zwyciężyła klasa 2b, II miejsce – 1b, III miejsce 3a, 2b. Najciekawsze danie upichcili uczniowie klasy 2b, II miejsce -1b, III miejsce -3b. W konkursie na najlepszą dekorację wszystkie klasy zostały nagrodzone przy prowadzeniu 1b i 2b, a w konkursie na najstraszniejszy strój jury wyróżniło Kornelię Rozmus. Bardzo cieszy ten fakt, że w tym roku licealiści licznie uczestniczyli w tym konkursie.
Był również zorganizowany kiermasz halloweenowy z różnymi przygotowanymi na ten szczególny dzień przysmakami. Pieniądze z kiermaszu przeznaczymy tak jak na Dzień Języków na pomoc Malgosi. Kiermasz cieszył się ogromnym powodzeniem.
Ten dzień upłynął wszystkim w wesołej, pelnej zabawowy atmosferze. Młodzież naprawdę spisała się na medal Dziękujemy również jury za sprawne i sprawiedliwe wytypowanie miejsc na podium
Zapraszamy na fotorelację z Halloween autorstwa kwidzyńskiego fotografa - Pana Mariusza Skiby Skibckiego.
Współpraca z Politechniką Gdańską
Nasze liceum podpisało porozumienie o współpracy z Politechniką Gdańską.
Przedmiotem porozumienia jest współpraca w zakresie edukacji młodzieży.
Liczymy na owocną współpracę.
Geografia kreatywnie.
- 25
Lekcje, na których geografia próbuje pomóc zrozumieć świat, uczy tolerancji dla innych kultur!
W dzisiejszej rzeczywistości, przesiąkniętej nietolerancją, w czasach ekspansji mowy nienawiści niezmiernie ważne jest ciągłe pokazywanie i przypominanie młodym ludziom jak różnorodny jest świat i że każdy człowiek ma prawo do własnych poglądów oraz własnego sposobu na życie.
Na lekcjach geografii uczniowie klas drugich SLO przygotowują projekty, które nie tylko poszerzają ich światopogląd ale również przyczyniają się do kształtowania postaw tolerancji i otwartości dla innych systemów wartości, przekonań, stylów życia, innego sposobu patrzenia na świat.
Brawo młodzi edukatorzy! Wasza kreatywność i zaangażowanie jest imponujące!
Uczeń SLO Radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego III kadencji.
- 1
30 września br. na sesji Sejmiku Radne i Radni Województwa Pomorskiego podjęli Uchwałę Nr 87/VII/24 Sejmiku Województwa Pomorskiego w sprawie zatwierdzenia wyboru Radnych do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego III kadencji. Wśród 33 Radnych to zaszczytne miejsce uzyskał uczeń klasy 3b Społecznego Liceum Paweł Perfikowski.
26 października odbyła się sesja inauguracyjna III kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego. W jej trakcie odbyło się ślubowanie Radnych, wybór prezydium oraz uchwalono uchwałę dt. Komisji oraz ich składów osobowych.
Pawłowi ogromnie gratulujemy i życzymy owocnej pracy w Sejmiku!
Patroni 2024 roku - warsztaty literackie.
Licealiści chętnie korzystają z zaproszenia Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie i uczestniczą w spotkaniach literackich. W ramach projektu Patroni 2024 wysłuchano wykładu p. Marka Krukowskiego na temat literackich osiągnięć Kazimierza Wierzyńskiego. Prowadzący próbował przekonać młodzież, że poeta to... - mistrz olimpijski w literaturze...dosłownie i w przenośni.
Spacer po gotyckiej świątyni Kwidzyna.
- 8
Dzisiaj dnia 18 października klasy I a i b SLO wybrały się na żywą lekcję historii, którą poprowadziła pani Katarzyna Przybylska z Pracowni Regionalnej KCK.
Uczniowie odwiedzili Konkatedrę św. Jana Ewangelisty oraz Kryptę Trzech Wielkich Mistrzów Krzyżackich. Usłyszeli o tym jak katedra kwidzyńska została złączona z zamkiem w jeden obronny kompleks. Poznali jej historię, umiejscowienie, a także ciekawostki dotyczące gotyku w Polsce jak i w Europie. Ponadto, uczniowie poznali historię nieistniejących ganków strzelniczych oraz mogli zobaczyć barwne freski zdobiące ściany katedry.
To była interesująca lekcja :)
Współpraca z Powiślańską Szkołą Wyższą w Kwidzynie.
- 7
W naszym liceum w tym roku szkolnym podpisana została umowa o współpracy z Powiślańską Szkołą Wyższą w Kwidzynie. Efektem tego było utworzenie akademickiej klasy patronackiej. W jej skład wchodzą uczniowie, którzy realizują biologię na poziomie rozszerzonym. 16 października każdy uczeń na znak przynależności do tej klasy otrzymał przypinkę.
Dzień Nauczyciela w SLO.
- 13
11 października w SLO odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość uświetniła klasa 2a Pani Dobromiły Iwanowicz wystawiając okolicznościowe przedstawienie, które całą szkołę wprowadziło w doskonały, wesoły nastrój świętowania. Po przedstawieniu rozpoczęła się część oficjalna apelu. Uczniowie złożyli swoim nauczycielom życzenia, a Grono Pedagogiczne wyróżniło licealistów angażujących się w życie Liceum. Na koniec ogłoszono wyniki wyborów na Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, którą została Nadia Graman z klasy 2b.
Dzień Edukacji Narodowej w KSO.
- 1
10 października, nauczyciele i pracownicy Społecznego Liceum Ogólnokształcącego i Społecznej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Kwidzynie uczestniczyli w pięknej uroczystości zorganizowanej przez Kwidzyńskie Stowarzyszenie Oświatowe, które jest organem prowadzącym dla 2 szkół ( SLO, SSP ), 4 przedszkoli (Bajka, Ekoludek, Promyczek i Zielony Zakątek) oraz dla "Zielonej Szkoły".
W zacnym gronie zaproszonych gości świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Były życzenia, były kwiaty, była wspaniała atmosfera dużej "edukacyjnej rodziny"!
Była to doskonała okazja, by uhonorować i docenić pracę naszych nauczycieli i pracowników.
Jest nam szczególnie miło poinformować, iż nauczyciele Kwidzyńskich Szkół Społecznych zostali docenieni przez organy władzy państwowej i samorządowej imponującą ilością medali:
pani Katarzyna Enerlich otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej,
pani Marianna Nowak otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej,
pani Barbara Litewka-Frankowska otrzymała Złoty Medal za Długoletnią Służbę,
pan Mikołaj Żyrnow - Złoty Medal za Długoletnią Służbę,
pani Edyta Becker - Srebrny Medal za Długoletnią Służbę,
pani Izabela Gmińska - Srebrny Medal za Długoletnią Służbę,
pani Emilia Grochalska - Srebrny Medal za Długoletnią Służbę,
pani Katarzyna Enerlich - Srebrny Medal za Długoletnią Służbę,
pani Agnieszka Schodowska - Srebrny Medal za Długoletnią Służbę,
pani Angelina Baas - Brązowy Medal za Długoletnią Służbę,
pani Dobromiła Iwanowicz - Brązowy Medal za Długoletnią Służbę.
Nagrodą Prezesa KSO, za szczególne osiągnięcia w działalności dydaktycznej i wychowawczej, pracę z uczniami i na rzecz szkoły w roku szkolnym 2023/2024 zostali nagrodzeni następujący nauczyciele SLO i SSP: pani Marianna Nowak, pani Anna Jankowska, pani Dobromiła Iwanowicz oraz pani Katarzyna Enerlich, pani Izabela Gminska i pan Arediusz Babalski.
Nauczyciele oraz kadra niepedagogiczna otrzymali również Nagrody Dyrektora SSP oraz Nagrody Dyrektora SLO wraz z serdecznymi gratulacjami i podziękowaniami za codzienne zaangażowanie w edukację i życie szkoły.
Integracja klasy 1a.
- 1
W piątek klasa 1a SLO wraz z wychowawczynią wybrała się do pizzerii by świętować Dzień Edukacji oraz zajęcie 2 miejsca w Dniu Języków Obcych To nasze pierwsze wspólne wyjście, mogliśmy dzięki niemu lepiej się poznać, porozmawiać o planach na przyszłość oraz po prostu miło spędzić czas.
TYDZIEŃ NOBLOWSKI
W dniach od 7 do 11 października br. Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowało Tydzień Noblowski.Naukowcy i studenci akademiccy od 6 lat tworzą wyjątkowe centrum informacyjne dot. najnowszych osiągnięć na UW w różnych dziedzinach nauki i ich wpływu na społeczeństwo. Liceum zgłosiło swój udział w projekcie, nie tylko dlatego, że nosi szlachetne imię Polskich Noblistów, ale na bieżąco śledzi dokonania w dziedzinie medycyny, techniki, literatury czy pokoju na świecie. Sesje online śledzono na godzinach wychowawczych i zajęciach dodatkowych.
Wybory Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego SLO
10 października odbyły się wybory Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego SLO. Do rywalizacji stanęły dwie kandydatki. Wszystko przebiegło sprawnie i bez zakłóceń. Dziękujemy komisji za sprawną organizację. Wyniki zostaną ogłoszone 11 października na lekcji 4.
Dzień Języków Obcych.
- 18
4 października 2024r. w naszej szkole odbył się coroczny Dzień Języków Obcych z udziałem uczniów SLO oraz klasy 8a SSP. Każda klasa wylosowała kraj który musiała zaprezentować w języku angielskim poprzez np. scenkę, prezentację, taniec, witrynke oraz stanowisko z potrawami z danego kraju. Tym razem wyselekcjonowane zostały następujące kraje: Niemcy, Meksyk, Japonia, Egipt, Australia, Indonezja, Szwajcaria oraz Brazylia. Poziom wszystkich uczestników był bardzo wysoki a konkurencja bardzo zacięta. W tym roku pierwsze miejsce zajęła klasa 4a która prezentowała Australię wygrywając 200zł, drugie klasa 1a prezentująca Egipt- nagroda 180zł i trzecie klasa 3b która prezentowała Niemcy - wygrana 160zł. Dania które można było skosztować to np. Empanadas z mięsem z Meksyku, niemieckie precle, herbata hibiscus z Egiptu, Martbag z Indonezji czy sushi z Japonii. Po ocenie dań, uczniowie sprzedali dania i zebrane pieniądze zostały przeznaczone na zbiórkę dla Małgosi z Kwidzyna, która cierpi na glejaka mózgu. Jury to wolontariusze z różnych krajów: Włoch, Północnej Macedonii, Malty, Hiszpanii oraz Tunezji. Publiczność najbardziej zachwyciło przedstawienie klasy 4 prezentującej Australię i klasy 1 prezentującej Egipt. Świetne przebrania mieli wszyscy uczniowie ale najbardziej urzekły nas postaci z bajek z Niemiec np. roszpunka czy czerwony kapturek, stroje tancerek z Brazylii i bogate ubrania władców Egiptu. Gratulujemy wszystkim udanych występów ! Dziękujemy również wszystkim wychowawcom oraz rodzicom za współpracę oraz pomoc. Większość zdjęć autorstwa Ariny z klasy 1bSLO.
RUSZAMY na ANIMO
Jak co roku przystępujemy do projektu teatralnego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Lalkarskiego „ANIMO”. W tym roku postanowiliśmy, że udamy się na „Giaura” i utrwalimy problematykę lektury romantycznej. Nietypowa konwencja spektaklu – ożywienie rzeźby z piasku, pobudziła nas do dyskusji po przedstawieniu.
Warto podkreślić, że nasza obecność na tym wydarzeniu kulturalnym nie ogranicza się do oglądania spektakli, licealiści ze Społka : Kinga Babalska i Jasnek Olchowik uczestniczą w warsztatach dziennikarskich i pod okiem krytyków teatralnych przygotowuję gazetkę festiwalową. To poważne wyzwanie, gdyż przez cały tydzień oglądają spektakle, wymieniają poglądy na ich temat, robią wywiady z aktorami i późną nocą redagują teksty…
Od ponad 20 lat jesteśmy razem z Festiwalem – wspomina p. Izabela Gmińska – miło spotkać tam wolontariuszy, absolwentów ze Społka, miło też zobaczyć, że kolejne pokolenia uczniów popierają projekt.
Foto. Jarosław Kucharski
Uczniowie klas II i III uczestniczyli w I Powiślańskich Targach Pracy i Edukacji
- 1
27 września uczniowie klas II i III uczestniczyli w I Powiślańskich Targach Pracy i Edukacji pod hasłem Odnajdź swoją wymarzoną drogę zawodową. Organizatorem była Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie. Targi odbywały się w Kwidzyńskim Parku Przemysłowo – Technologicznym. Wydarzenie to było okazją do nawiązania nowych kontaktów oraz poznania ofert edukacyjnych i zawodowych. Uczniowie brali udział w trzech wykładach – o płucach, o wirusie HPV oraz o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.
Jesienne Pola Nadziei
- 3
Zapraszamy na fotorelację z dzisiejszego wydarzenia "Jesienne Pola Nadziei", które odbyło się jak co roku na Deptaku. Było kolorowo, twórczo i smacznie. Dziękujemy rodzicom, uczniom i nauczycielom za przyniesione przetwory, wypieki i wyroby oraz wszystkim kupującym za wsparcie akcji. Przy organizacji nauczycielom pomagali Zuzanna, Wiktor i Mieszko z klasy 1aSLO oraz Janek z klasy 2SLO, za co również ogromnie dziękujemy.
Archiwum Aktualności