Polska posiada bogatą historię. Przez wieki doświadczyliśmy wielu konfliktów zbrojnych, nasze granice wielokrotnie zmieniały swój przebieg. Polityka zagraniczna była niezmiernie ważnym elementem w budowaniu stabilnego, europejskiego państwa. Momentem, w którym Polska po raz pierwszy stała się poważnym graczem na arenie międzynarodowej był Chrzest Polski w 966 roku. Choć jest to tak ważne i przełomowe wydarzenie w historii naszego kraju, święto państwowe upamiętniające to wydarzenie, zostało uchwalone przez Sejm dopiero dwa lata temu. Chrzest Polski jako święto narodowe obchodzimy właśnie dzisiaj, 14 kwietnia.
Kiedy w 966r. Mieszko I otrzymał chrzest nie znaczyło to, iż wraz nim chrzest przyjęli także jego poddani. Wydarzenie to dopiero rozpoczęło proces chrystianizacji naszego państwa. Ważnym elementem tego procesu było np. powstanie w Poznaniu biskupstwa misyjnego. Dzięki temu wydarzeniu Polska znalazła się w kręgu państw chrześcijańskiej Europy, Mieszko I zaczął być traktowany na równi z innymi władcami, a jego władza w kraju wzmocniła się. Chrzest miał nie tylko wymiary polityczny, do kraju zaczęły napływać nowe prądy kulturalne, wzorce administracyjne oraz organizacyjne. Co pisał o tym przełomowym wydarzeniu Gall Anonim?
,,[…] Zaiste ślepą była przedtem Polska, nie znając ani czci prawdziwego Boga, ani zasad wiary, lecz przez oświeconego [cudownie] Mieszka i ona także została oświeconą, bo gdy on przyjął wiarę, naród polski uratowany został od śmierci w pogaństwie[…].’’
W takich słowach ujął to natomiast Thietmar, niemiecki biskup oraz kronikarz:
,,[…]Jego nieskończona łaska sprawiła, iż ten, który Go tak srogo prześladował, pokajał się i pozbył na ustawiczne namowy swej ukochanej małżonki jadu przyrodzonego pogaństwa, chrztem świętym zmywając plamę grzechu pierworodnego. I natychmiast w ślad za głową i swoim umiłowanym władcą poszły ułomne dotąd członki spośród ludu i w szatę godową przyodziane, w poczet synów Chrystusowych zostały zaliczone[…].’’
Relacje obu kronikarzy są dość pobieżne. Zarówno Thietmar, jak i Gall Anonim skupiają się na samym znaczeniu tego wydarzenia dla historii Polski oraz jego duchowemu wymiarowi. Nie wspominają np. gdzie odbył się chrzest, a to m.in. to zagadnienie do dzisiaj nurtuje wielu historyków. Prof. dr hab. Hanna Kóćka-Krenz w wywiadzie dla portalu ,,chrzest966.pl’’, mówi iż Mieszko I przyjął swój chrzest na terenie swojej domeny. Bez źródeł historycznych ciężko, jednak ustalić gdzie dokładnie się mieściła. Obecnie za najbardziej prawdopodobne miejsce, w którym odbyło się to wydarzenie uznaje się Ostrów Lednicki. Jednak jak twierdzi Hanna Kóćka-Krenz:
,,[…]W świetle naszych badań wydaje się, że kaplica poznańska jest starsza. Jeśli weźmiemy pod uwagę zapiski historyczne mówiące o tym, że bp Jordan był pierwszym biskupem polskim, to możemy sytuować ją na czas związany z przyjęciem chrztu. Można stwierdzić, że bp Jordan sprawował w tej kaplicy swoje funkcje[…].’’
Możliwym jest, więc że chrzest nie odbył się na Ostrowie Lednickim, a Ostrowie Tumskim. Pokazuje to, że choć od tych wydarzeń minęło już ponad 1000 lat, wciąż kryje ono wiele zagadek, których możemy nigdy nie rozwiązać.
Osoby zainteresowane tematem zapraszam na stronę Święto Chrztu Polski (swietochrztu.pl), na której znajdziecie wiele przydatnych i ciekawych informacji na temat tego kluczowego dla historii Polski wydarzenia.
Dominika Brzozowska