Uczniowie naszej szkoły udali się na Łotwę w celu realizacji projektu Erasmus+ " Herbal Heritage" związanego z ziołami oraz przyprawami. Pierwszego dnia po przygotowanym obiedzie przez naszych kolegów, udaliśmy się na zwiedzanie okolicy. Pierwszym punktem naszego projektu było muzeum czekolady, gdzie mogliśmy własnoręcznie zrobić nadziewane czekoladki i lizaki, po czym mieliśmy degustację naszych wyrobów. Następnie udaliśmy się do pobliskiego zamku Jaunmoku, a na koniec zwiedziliśmy miasteczko Tukums i jego piękną starówkę. Po powrocie przygotowaliśmy układ taneczny, który będziemy prezentować następnego dnia.
Dzień 1 Erasmus Łotwa
- 10
Rozmowa z Europosłem
O członkostwie Polski w UE, akcesji nowych państw i możliwościach jakie Wspólnota daje młodym ludziom rozmawialiśmy podczas spotkania z Europosłem Januszem Lewandowskim w naszym Liceum. Dziękujemy za ciekawą dyskusję!
.
O indeks Politechniki Warszawskiej
A ta trójka ze zdjęcia zakwalifikowała się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego o Indeks Politechniki Warszawskiej. Pokonali już 7 etapów. Finał 14 kwietnia. Krzysztof Marciniak, Filip Mikulski oraz Kostia Stambulskyi. Gratulacje i życzymy powodzenia!
Wspólne śniadanie Wielkanocne!
- 3
Śniadanie Wielkanocne staje się już tradycją naszej szkoły! Uczniowie z ochotą spotkali się, aby wspólnie spędzić czas przy świątecznym stole. Każda klasa spisała się na medal. Stoły były pięknie przystrojone wiosenną kompozycją, a potrawy smakowały wybitnie. Nie zabrakło tradycyjnego żurku przygotowanego przez klasę drugą.
.
Wizyta przygotowawcza w miejscowości Slampe na Łotw
- 5
W dniach 1.04.2023 – 04.04.2023 odbył się wyjazd w ramach wizyty przygotowawczej w Zemgales Vidusskola w miejscowości Slampe na Łotwie. Celem wizyty było przygotowanie do mobilności międzynarodowej w ramach projektu „Herbal Heritage" Erasmus+. Pani Laila Vevere - nauczycielka angielskiego w łotewskiej szkole opracowała i zaprezentowała szczegóły programu mobilności uczniowskiej przewidzianej na 15-21kwietnia 2023.
Podczas wizyty udało się zwiedzić szkołę i tereny przyległe, zapoznać się z możliwościami lokalowymi, gastronomicznymi oraz atrakcjami przewidzianymi na czas pobytu naszych wychowanków na Łotwie. Zarówno szkoła jak i pracownicy okazali się bardzo sympatyczni, więc myślę, że nasi uczniowie będą się czuli tam jak u siebie w domu. A oto kilka zdjęć z wizyty.
Koordynator przedsięwzięcia,
Angelina Baas
SENS NA STO
- 5
W marcu w naszej szkole zagościli przedstawiciele Fundacji Life and Dance -Aleksandra i Wiktor Orzechowscy. Poprowadzili z młodzieżą naszej szkoły warsztat SENS NA STO, który jest częścią Festiwalu Loud Teen Fest. SENS NA STO to panel dyskusyjny na temat wartości, wspierający rozwój osobisty nastolatka. Jeśli chcecie dowiedzieć się o kolejnych działaniach Fundacji Life and Dance w ramach projektu LTF, zajrzyjcie na profil Loud Teen Fest !
Nasi z indeksami!
Nasi uczniowie liceum 25 marca 2023 roku na Politechnice Gdańskiej, w Centrum Nanotechnologiii odebrali indeksy dla laureatów ogólnopolskiego konkursu "Wygraj indeks" na Politechnikę Gdańską.
Kostia Stambulskyi odebrał indeks z fizyki, natomiast Filip Mikulski oraz Krzysztof Marciniak z matematyki.
Gratulujemy!
"Sieć organizacji społecznych dla edukacji"
Na początku tego tygodnia nasz reprezentant w Młodzieżowej Radzie Miejskiej - Paweł Perfikowski został zaproszony na spotkanie zorganizowane przez "Sieć organizacji społecznych dla edukacji" w ramach Obywatelskiego Paktu dla Edukacji. Wraz z innymi członkami MRM uczniowie reprezentowali interesy uczniów przy stoiskach o różnej tematyce. Paweł został przydzielony do stolika zajmującego się tematem decentralizacji szkół. W grupie z dyrektorami, nauczycielami i wysłannikami kuratoriów toczyły się rozmowy o stanie obecnym polskiej szkoły oraz możliwościach zmian w przyszłości. Paweł miał również zaszczyt przedstawiać pomysły swojej grupy przed P. Aleksandrą Dulkiewicz - prezydent Gdańska. Zdaniem naszego przedstawiciela w MRM to spotkanie może przyczynić się do zmiany systemu szkolnego w przyszłości.
Poniżej filmik na YouTube oraz relacja na Instagramie:
„Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”
Milan Safader – uczeń klasy IV A zakwalifikował się do etapu okręgowego Ogólnopolskiego turnieju wiedzy pt. „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”. Turniej jest organizowany pod patronatem Marszałka Senatu RP z okazji 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP przypadającej 28 listopada
2022 r. W okręgowym etapie konkursu, który odbędzie się 3 kwietnia br. - będzie brało udział łącznie 6 uczniów z powiatu kwidzyńskiego oraz nowodworskiego. Do etapu centralnego w Warszawie przystąpi tylko jeden reprezentant okręgu.Gratulujemy i trzymamy kciuki!!! Powodzenia!
OWoM
Miło nam poinformować, że kolejny raz do III etapu – centralnego Olimpiady Wiedzy o Mózgu zakwalifikowała się Hanna Perfikowska.
Brawo Haniu, trzymamy kciuki!!! Powodzenia!!!
Warto dodać, że w etapie okręgowym brało udział 218 osób, w tym dwie z naszej szkoły: Hania Perfikowska i Weronika Łyszkiewicz.
PODRÓŻ DO WNĘTRZA ZIEMI
- 18
22 marca duża grupa uczniów Społecznego Liceum uczestniczyła w projekcie edukacyjnym realizowanym w Kopalni Soli w Kłodawie oraz Ciechocinku. W czeluściach wnętrza Ziemi – na głębokości 600m - doświadczali tego, co jest codziennością pracujących tam górników – ekstremalnego zjazdu szybkobieżną windą do jednej z najgłębszych kopalni Europy, zwiedzania korytarzy i komór kopalni oraz zapoznania się ze specyfiką funkcjonowania tak niezwykłego zakładu codziennej pracy, jakim jest działająca kopalnia. Następnie uczniowie, zadowoleni i obdarowani najlepszą kłodawską solą, w tym pięknymi bryłami soli różowej (jedynymi w swoim rodzaju na skalę światową), udali się do Ciechocinka, w którym sól była podstawą powstania uzdrowiska. Znajduje się tu największe w Europie drewniane inhalatorium (tężnie). Kolejny niestandardowy projekt edukacyjny wzbogacił naszych licealistów o praktyczną wiedzę i doświadczenie. Następne projekty przed nami.
Pierwszy dzień wiosny
- 13
Od dawna wiadomo, że wagary w Dniu Wagarowicza są passé. Pierwszy dzień wiosny już nie kojarzy się z pójściem na wagary. W Społku ten dzień wygląda niekonwencjonalnie. Zamiast normalnego planu lekcyjnego- skróty i Szkolny Dzień Projektów. Poszczególne grupy z rozszerzeń przedmiotowych przedstawiły ciekawe prezentacje o różnej tematyce, stosownie do zainteresowań uczniów i w nawiązaniu do aktualnie realizowanych projektów edukacyjnych. Po raz kolejny przekonaliśmy się jak wielkie pokłady kreatywności i talentów drzemią w Społkowej społeczności.
Zuzanna Zielińska – mistrzynią w Międzywojewódzkich Biegach Przełajowych u16.
Uczennica klasy I B SLO po raz kolejny potwierdziła swoją formę. 18.03.2023r. brała udział w mistrzostwach makroregionalnych w Człuchowie i zajęła tam 1 miejsce na dystansie 2500m z czasem 9,26s. Zuzia jest zawodniczką KKL Rodło Kwidzyn i jest powołana do kadry wojewódzkiej młodzików.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych zawodach.
Wielkimi krokami zbliża sie czas podejmowania ważnych decyzji - Matura? Luzik! Ale co dalej?
- 3
W czwartek uczniowie klasy 4a i 4b skorzystali z zaproszenia na Dni Otwarte Uniwersytetu Gdańskiego, by z bliska przyjrzeć się ich ofercie edukacyjnej.
Na początek odwiedziliśmy Wydział Nauk Społecznych UG gdzie można było znaleźć przedstawicieli wszystkich wydziałów, wielu kół naukowych i jednostek Uniwersytetu Gdańskiego. Program był bardzo bogaty, można było:
Dowiedzieć się jakie możliwości wyjazdu oferuje Program Erasmus+.
Zobaczyć ciekawe eksperymenty chemiczne.
Zwiedzić Statek UG r/v Oceanograf za pomocą gogli VR.
Sprawdzić się w roli prezentera telewizyjnego z Neptun TV.
UGryźć kampus podczas gry terenowej Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego;
I wiele wiele innych atrakcji.
Wyjazd był bardzo inspirujący i u większości jeszcze bardziej rozbudził apetyt na studiowanie
Mamy kolejne indeksy.
Uczniowie klasy czwartej zdobyli kolejne trzy indeksy w Ogólnopolskim konkursie matematyczno -fizycznym "Wygraj indeks" na Politechnikę Gdańską. Laureatem z fizyki został Kostia Stambulskyi a z matematyki: Krzysztof Marciniak i Filip Mikulski. Tym samym Filip ma już drugi indeks, a walczy jeszcze o dwa. Krzysztof i Kostia też jeszcze mają szanse na kolejne indeksy. Grono hobbystów w tej dziedzinie powiększa się. Może warto wziąć z nich przykład, żeby największym problemem przy przyjęciu na studia było którą uczelnię wybrać.
"Rewitalizacja"
W środę (08.03.2023) odbyło się spotkanie przedstawiające zagadnienie "rewitalizacja". Przedstawiciele młodzieży z każdej szkoły spotkali się w Technikum Ekonomicznym, by przedyskutować nasze pomysły na zmiany w rejonie śródmieścia. Poruszony był również temat, tego co nam przeszkadza i jak władze miasta mogłyby temu przeciwdziałać. Prowadzący pytali czy wśród młodzieży jest wiele osób uzależnionych od substancji odurzających i po otrzymaniu odpowiedzi twierdzącej wspólnie zastanawialiśmy się czym taka sytuacja może być spowodowana. Spotkanie to zaliczamy do udanych, ponieważ młodzież mogła dojść do głosu i powiedzieć "co jej w duszy gra" wiedząc, że jej głos ma znaczenie i może mieć wpływ na pozytywne zmiany w Kwidzynie.
Dzień kobiet
- 11
Z okazji Dnia Kobiet męska część Samorządu Uczniowskiego przygotowała filmik z życzeniami oraz karaoke w wydaniu męskim. Eleganccy reprezentanci każdej z klas SLO wręczyli Paniom słodki upominek oraz lusterka, z przesłaniem, że świat jest pełen wspaniałych kobiet a w podarowanym lusterku można od razu zobaczyć jedną z nich
Studniówkowe wspomnienie 😍🤩
Archiwum Aktualności