Kreatywność uczniów w Społku nie zna granic, zwłaszcza w kwestii aktywnej metody nauki jaką jest metoda projektu. Na lekcjach geografii zgłębiamy właśnie wiedzę o kręgach kulturowych świata… Dziś Marcel Falkowski z finezją godną mistrza sztuki walki przybliżył nam Japoński Krąg Kulturowy… Mogliśmy nie tylko skosztować japońskich potraw ale również podszkolić się w łatwiejszym posługiwaniu się pałeczkami u autentycznego pasjonata…. Dziękujemy Marcel – twoja prezentacja to prawdziwy majstersztyk!
Japoński Krąg Kulturowy
- 8
Andrzejki w Społku
- 7
Żyjemy w czasach, w których świetnie bawimy się zarówno podczas rodzimych świąt, jak i zupełnie nam obcych. Przebieranki na Halloween czy celebrowanie Walentynek jest świetną zabawą i sprawia dużo radości. Warto jednak pamiętać o świętach, które wywodzą się z naszej własnej kultury i bawiły naszych przodków przez długie wieki.
Andrzejki są doskonałą okazją, by wspomnieć dawne obyczaje, związane ze świętem wróżb i starej magii.
Dziś Piotrek i Patrycja w imieniu Samorządu Uczniowskiego SLO przypomnieli uczniom pochodzenie i tradycje Andrzejek oraz podzielili się ciekawostkami na ich temat.
By tradycji stało się zadość każdy miał również okazję przeczytać zamieszczoną w przepysznych krówkach wróżbę na przyszłość.
Chrzest i Ślubowanie Pierwszoklasistów
- 5
To było niezwykle popołudnie! Po wielu castingach i wyzwaniach nastał czas na finał finałów! Kandydaci na Licealistów Społka po raz ostatni brali udział zabawach, podczas których musieli potwierdzić swoje umiejętności artystyczne, humanistyczne i sceniczne a w programie: „Randka w ciemno” z Heleną, „Jaka to melodia” z Wiktorią, „Gra słów” z Hanią oraz „Koło fortuny” z Milanem. Musimy przyznać, że dołączyla do nas niezwykle uzdolniona i fantastyczna młodzież!
Po złożeniu Ślubowania, Wychowawcy wraz z Panią Dyrektor wręczyły młodzieży nasze społkowe szaliki.
Gospodarzami wieczoru byli: Helena, Krzysztof oraz Oskar
Słodkie co nieco było bardzo przyjemnym zakończeniem tego intensywnego popołudnia
Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych. "Korytarz 2.0"
Uczniowie klasy 4B przeprowadzili apel na temat swojego projektu przygotowanego w ramach Kwidzyńskim Funduszem Inicjatyw Młodzieżowych. "Korytarz 2.0" to pomysł na dodanie ma szkolnym korytarzu nowej przestrzeni, w której będzie można pograć w gry planszowe i się zrelaksować. Uczniowie dostali do dyspozycji aż 1050zł i będzie to przeznaczone na kupno nowych mebli, gier planszowych i zieleni. Trzymamy kciuki za realizację projektu i liczymy, że przerwy będą o wiele przyjemniejsze!
Mikrodotacja jest dofinansowana przez Stowarzyszenie Akwedukt,
ze środków Urzędu Miejskiego w Kwidzynie.
#FunduszMlodziezowyKwidzyn #KFIM2022 #StowarzyszenieAkwedukt #EuropejskiKorpusSolidarności
Wyniki Młodzieżowa Rada Miasta
Dziś, 28 listopada 2022 odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kwidzynie. Paweł Perfikowski został oficjalnie reprezentantem SLO
Młodzieżowa Rada Miasta
Dziś w ramach kampanii wyborczej nasz kandydat Paweł Perfikowski przedstawił nam swoją kandydaturę i plany działania oraz opowiedział po co powstała i czym zajmie się Miejska Rada Młodzieżowa w Kwidzynie. Przypomniał również, że wybory do Rady odbędą się w poniedziałek i zachęcił do oddania głosu.
KUP PLUSZAKA
OTOZ Animals Kwidzyn to organizacja, która pomaga naszym braciom mniejszym. Zbliża się zima, na pewno potrzeby będą rosły. Zachęcam do wsparcia akcji, z której dochód będzie przeznaczony na wsparcie powyższej organizacji.
„Nauka umacnia wrodzoną siłę” - Horacy
Taki cytat znalazł się na dyplomach uczniów wyróżnionych przez Starostę Kwidzyńskiego w kategorii wybitne wyniki i osiągnięcia w nauce. Stypendia takie otrzymali:
Boneczko Maja, Budyś Anna, Marciniak Krzysztof, Mikulski Filip, Perfikowska Hanna, Piotrowska Marta, Reszczyńska Daria, Stambulskyi Kostiantyn, Wołk Arkadiusz, Marcel Zgliński.
Absolwenci liceum zostali wyróżnieni za osiągnięcia w nauce i bardzo dobry wynik egzaminu zewnętrznego. Stypendia przyznano: Bagińska Dominika, Józefowicz Igor, Rybka Karolina, Walczak Jan.
Przyłączamy się do wyrazów uznania i życzeń dalszych sukcesów, jakie na ręce wyróżnionych złożył Starosta Kwidzyński – Pan Jerzy Godzik.
POMORSKA LIGA ZADANIOWA ZDOLNI Z POMORZA
Konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego w roku szkolnym 2022/2023
Jest nam miło poinformować, iż do etapu powiatowego zakwalifikowali się następujący uczniowie:
BIOLOGIA
- Hanna Perfikowska
CHEMIA
- Hanna Perfikowska
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
- Paweł Perfikowski
- Safader Milan
FIZYKA
- Maksym Chojecki
- Maksymilian Giersz
- Weronika Jaśkiewicz
- Filip Mikulski
- Kostiantyn Stambulskyi
MATEMATYKA
- Helena Dudek
- Weronika Jaśkiewicz
- Krzysztof Marciniak
- Filip Mikulski
- Hanna Perfikowska
- Marta Piotrowska
- Kostiantyn Stambulskyi
- Wiktor Wilk
- Oskar Wilms
INFORMATYKA
- Maksym Chojecki
- Krzysztof Marciniak
- Filip Mikulski
- Michał Stachurski
Serdecznie gratulujemy!
„HAZARD? Nie, dziękuję!"
W dniu 16 listopada 2022r. uczniowie klas 1aSLO, 1bSLO, 2aSLO i 3aSLO uczestniczyli w bardzo ciekawych warsztatach „HAZARD? Nie, dziękuję!" zorganizowanych w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej.
Celem akcji „Hazard? Nie, dziękuję" jest podniesienie świadomości osób młodych na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą hazard i uzależnienie od niego. Akcja ma również zwrócić uwagę, jakie konsekwencje prawne wiążą się z udziałem w procederze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych oraz uwzględnia problem wykorzystywania sieci Internet przez podmioty organizujące nielegalne gry hazardowe. Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Organizatorzy nielegalnych kasyn w Internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, żeby ich w ten sposób zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze.
Niestety, badania przeprowadzone przez CBOS potwierdzają, że wśród grających w nielegalnie urządzanych grach hazardowych wzrasta liczba dzieci i młodzieży. Osoby w wieku poniżej 18 lat to 2,8 proc. ogółu grających, a osoby w wieku od 18 do 24 lat stanowią 13,4 proc. graczy.
Tym bardziej jesteśmy dumni z naszej młodzieży, która zainteresowała się tym tematem, bardzo aktywnie uczestniczyła w spotkaniu oraz zadawała ciekawe pytania.
Serdecznie dziękujemy Urzędowi Skarbowemu w Kwidzynie.
Polecamy!
.
ZOSTAŃ STUDENTEM – tym razem na UMK w Toruniu.
- 2
W minionym tygodniu uczniowie klas pierwszych oraz klasa druga odwiedzili Planetarium w Toruniu, gdzie podczas seansu przenieśli się w najodleglejsze zakątki kosmosu. Po powrocie z tej magicznej podróży zatrzymali się w bazie kosmicznej na Marsie, gdzie mogli zobaczyć jak żyje się w takim miejscu, co można zjeść, jak wyglądają codzienne zajęcia oraz jak się wypoczywa. Wystawa Geodium, którą zwiedzili na koniec pobytu w Planetarium to szereg informacji o naszej planecie podanych w bardzo interesujący, zachęcający do dalszych studiów sposób. Druga część wycieczki to wizyta na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika. Część grupy zainteresowana przedmiotami ścisłymi miała okazję zwiedzić Wydział Fizyki i Astronomii UMK. Wizyta zaczęła się od zsynchronizowania zegarków z POZA (Polskim Optycznym Zegarem Atomowym), a potem uczniowie powędrowali szlakiem laboratoriów, pracowni fizycznych i zakładów, gdzie mieli okazję porozmawiać z wykładowcami oraz samodzielnie popracować, np. „wyciągając” cząsteczki z nanorurek. Mamy nadzieję, że to tylko początek współpracy z Wydziałem Fizyki i prof. Ireneuszem Grabowskim, który tak gościnnie nas przyjął. Ponadto licealiści nabywali cennych umiejętności studenckich - uczyli się korzystać z zasobów Biblioteki Naukowej UMK. Najciekawszą częścią spotkania było przeglądanie najstarszych zbiorów, np. działa Mikołaja Kopernika – „O obrotach…” i wysłuchanie ciekawostek z warsztatów introligatorskich.
Osterholz
- 3
Tym razem nasi uczniowie zameldowali się w Osterholz w Niemczech:) W dniach 4-11 listopada 2022 r. uczniowie z klas 1 i 3 SLO odwiedzili Centrum Konferencyjno-Edukacyjne w Bredbeck. Celem spotkania było szlifowanie umiejętności pracy w zespole, integrowanie grupy oraz tworzenie projektów międzynarodowych. W projekcie brała udział również zaprzyjaźniona szkoła z Bremen w Niemczech, a także szkoła z miejscowości Sumy na Ukrainie.
Mam Talent
- 5
10 listopada byliśmy świadkami niesamowitego wydarzenia - pokazu talentów Naszych Pierwszoklasistów. Było dużo muzyki i śpiewu , pokaz taneczny , pantomima i błyskawiczne układanie kostki Rubika ... mnóóóóstwo talentów! Dużo śmiechu, dobrej zabawy i chwile wzruszenia!
Wszyscy - Pani Dyrektor Marzenna Czyżewska, nasze Jury oraz społeczność SLO, byliśmy i jesteśmy pod wielkim wrażeniem tych występów! Nie dziwi więc, że Jury jednogłośnie zakwalifikowało wszystkich Pierwszaków do Wielkiego Finału zmagań o zdobycie Szalika SLO!!!
Gratulacje dla Pierwszaków! ale również dziękujemy Jury: p. Izabeli Gmińskiej, p. Angelinie Baas oraz p. Katarzynie Enerlich, prowadzącemu Milanowi oraz Krzyśkowi, producentowi technicznemu!
Klasa 4b wybrała się na wystawę do Kwidzyńskie Centrum Kultury dotycząca Związku Polaków w Niemczech przygotowaną z okazji jego 100-lecia
- 5
Dzień Niepodległości
Z okazji Dnia Niepodległości uczniowie rozdali biało-czerwone wstążeczki i wygłosili referat. Pani Dyrektor mówiła natomiast o patriotyzmie lokalnym, podkreślając jak ważny jest dla dobrego funkcjonowania społeczności SLO.
WEŹ, JEŚLI POTRZEBUJESZ - ZOSTAW, JEŚLI MASZ NADMIAR
Od dzisiaj w naszej szkole zawitała Różowa skrzyneczka.
Jest ona częścią akcji zabiegającej o bezpłatny dostęp do środków higieny osobistej w przestrzeni publicznej. W różowej skrzyneczce znajdziesz darmowe podpaski i tampony!
Jednakże zamysłem akcji jest hasło:
WEŹ, JEŚLI POTRZEBUJESZ - ZOSTAW, JEŚLI MASZ NADMIAR
Raczej temat ubóstwa menstruacyjnego (ubóstwo menstruacyjne=ograniczenie z powodów ekonomicznych dostępu do produktów higienicznych, ale także do edukacji związanej z okresem, czy odpowiednich warunków umożliwiających dbanie o higienę) nie dotyczy naszej społeczności, bo mamy bardzo świadomą młodzież, jednak już niespodziewanie potrzebować artykułów higienicznych zdarzyło się niejednej osobie, stąd cała akcja.
Radosny patriotyzm
- 1
Dzisiaj klasy 3a i 2a aktywnie uczestniczyły w obchodach miejskich z okazji Dnia Niepodległości. Delegacja z naszej szkoły złożyła kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, aby wspólnie oddać hołd bohaterom walczącym za niepodległość Polski. Wzięliśmy również udział w przemarszu ulicami miasta zakończonym pod Katedrą. Po uroczystościach mogliśmy wysłuchać koncertu Tymoteusza Biesa, który w poruszający sposób przedstawił utwory polskich kompozytorów takich, jak mazurki oraz etiudy Chopina czy utwór z cyklu "Maski" Karola Szymanowskiego oraz wiele innych. Po koncercie mieliśmy przyjemność zrobić pamiątkowe zdjęcie z artystą. Na placu przed teatrem oraz w samym teatrze mogliśmy zobaczyć wystawę z okazji 100. rocznicy zawiązania Związku Polaków w Niemczech, pt. "1922-2022. ZPwN. Ludzie. Idee. Pamięć."
Projekt Herbal Heritage w dzisiejszym Kurierze Kwidzyńskim 🤩
„W mitologicznym labiryncie” , czyli o tym jak nauka w Społku została przeniesiona na Kretę
- 16
Nasi profesorowie - p. Izabela Gmińska i p. Mikołaj Żyrnow są zdania, że najskuteczniej uczy się poprzez doświadczanie wiedzy. Dlatego opracowali projekt „W mitologicznym labiryncie” i na tydzień przenieśli naukę na grecką wyspę - Kretę.
Mitologia jest źródłem archetypów, kilka jest szczególnie związanych z Kretą, o czym licealiści przekonali się naocznie podczas penetrowania zakątków Pałacu Minosa w Knossos i Muzeum Archeologicznego w Heraklionie. Uczniowie w ramach sondy ulicznej sprawidzili, czy turyści znają postaci mityczne, takie jak Dedal i Ikar oraz związane z nimi zdarzenia – okazało się, że ta niecodzienna lekcja języka angielskiego przyniosła spodziewane rezultaty. Odwiedzający wyspę szukają słońca, odpoczynku, a nie mitologicznych atrakcji. Wówczas polecaliśmy, choćby lokalne Muzeum etnograficzne - Lychnostatis, gdzie można poznać grecką kulturę. Nam najbardziej podobał się grecki sad z mitycznymi granatami i toast wzniesiony z tutejszej ambrozji – soku o posmaku migdałów. Pyszota.
Ponadto okazało się , że nie istnieje labirynt zaprojektowany przez Dedala, w którym miał ponoć być uwięziony potwór Minotaur... czuliśmy się zawiedzeni, ale nasza polonistka postanowiła złagodzić rozczarowanie i tu i ówdzie zastawiała na nas pułapki, np. biletem na basen okazywały się łamigłówki frazeologiczne, oczywiście z rodowodem mitologicznym – kto nie wie co oznacza nić Ariadny – nie pływa... albo wodna siatkówka nagle przeistaczała się w wodną kartkówkę. Mimo wszystko kąpiele miały swój urok, zwłaszcza, że chłopcy dostrzegali w wyłaniającej się z piany morskiej płci pięknej - Afrodytę. No i to cudowne plażowanie okraszone dyskusją nad wierszem Zb. Herbera na temat: czy można żyć bez marzeń lub samymi marzeniami? Tylko jedno było pewne – o godz.17 – trzeba się stawić w hotelowym lobby na lekcję języka angielskiego...i nie ma zmiłuj się. Nie zabrakło godziny wychowawczej, podczas której rozważaliśmy problem współczesnych uzależnień, takich jak nadmierne korzystanie z IT czy nieco z przymrużeniem oka „uzależnienie od mamusi, która pakuje ci bagaż”.
Projekty edukacyjne nie tylko zdobywanie szkolnej wiedzy w przyjemny sposób, ale to prawdziwa szkoła życia. Super sprawa.
Do szkoły przywieźliśmy cudowne wspomnienia, także te wykonane podczas pleneru malarskiego. Polecamy i dziękujemy! J
Archiwum Aktualności