Marto, dziękujemy za pamięć i życzymy duuuużo zdrówka Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy przyczynić się do całej akcji i sprawić, abyś mogła "odetchnąć z ulgą"
Podziękowanie
Wycieczka w Karkonosze klasy 2c SLO
W dniach od 7 do 11 czerwca uczniowie spędzili fantastyczny, aczkolwiek intensywny czas w Karkonoszach. Pogoda wyjątkowo rozpieszczała i była wręcz idealna do górskich wędrówek. W programie znalazły się takie atrakcje jak wejście na Śnieżkę, Szrenicę, Śnieżne Kotły i Zamek Chojnik oraz zwiedzanie wielu innych interesujących miejsc jak np. wodospad Kamieńczyka czy Szklarki. Oprócz aspektu krajoznawczego, wyjazd stanowił wspaniałą formę integracji i wzajemnego poznawania się. Czas spędzony na szlakach, wielogodzinne rozmowy, wzajemna motywacja i wsparcie oraz wieczorne posiedzenia na pewno zbliżyły do siebie uczniów i utwierdziły w przekonaniu, że stanowią świetny zespół klasowy.
Poznań miasto doznań!
W środę klasy Ia i IIa wróciły ze wspólnego wyjazdu do Poznania. Pierwszego dnia po przyjeździe mieliśmy czas na zapoznanie się z okolicą, a wieczorem wspólnie wybraliśmy się do kina. Następnego dnia już od rana czekało na nas zwiedzanie Poznania z przewodnikiem. Odwiedziliśmy najważniejsze i najpiękniejsze miejsca w Poznaniu i utwierdziliśmy się w tym, że jest to bardzo piękne miasto z bogatą historią. Pomimo ogromnych upałów, był to dobry czas na zintegrowanie się i odbudowanie relacji po ciężkim i specyficznym roku nauki.
Bal maturalny – podsumowanie szkolnego życia...
30 maja licealiści ze Społecznego LO w Kwidzynie świętowali finał egzaminów maturalnych. Zorganizowali bal maturalny 2021. Sprawdzian z dojrzałości nakreśliło samo życie. Obecna sytuacja pandemiczna nie pozwoliła im na tradycyjne szaleństwa studniówkowe, więc kiedy tylko nadarzyła się sposobność, pragnęli podziękować dyrekcji szkoły – pani Marzennie Czyżewskiej i swoim profesorom za nieustającą, wielopłaszczyznową możliwość rozwoju, zwłaszcza w tak trudnym systemie – pracy online. Okazuje się, że Społeczne LO wychowało kolejne rzesze młodych ludzi, którzy sprawdzają się nie tylko w sytuacjach wyuczonych, ale ich siłą jest podejmowanie nieszablonowych wyzwań. Warto podkreślić, że podczas balu panowała atmosfera wspólnej zabawy, przeplatana wspomnieniami z życia licealistów i ambitnymi oczekiwaniami na wysokie wyniki. Czy tegoroczni maturzyści zdobędą złota tarczę w rankingu „Perspektywy 2021” i powielą sukcesy swoich poprzedników?
Integracja licealistów
Na miły konic integracyjnego tygodnia, krótki wypad licealistów na tereny sportowo-rekreacyjne na Marezie.
Takie nauczanie stacjonarne to my lubimy!
Dzień dziecka w SLO
Pytacie za czym ta kolejka na zdjęciu? - za kulturą masową! Skoro otwarto kina - to trzeba skorzystać!
1 czerwca - Międzynarodowy Dzień Dziecka licealiści SLO świętowali wspólnie w kinie Helios w Grudziądzu oglądając Cruellę, oczywiście bajkę dla dzieci ale w dość współczesnym wydaniu.
To była bardzo udana wycieczka, tylko niestety, nie było popcornu
31.05.21 - powrót do nauki stacjonarnej...
- 5
Tak, ale na naszych zasadach Klasa 2a i 2b SLO spędziła ten dzień na pikniku nad Balatonem! Było słońce, były pogaduch, trochę zajęć poetyckich i oczywiście pizza! I od razu lepiej! Nie ma to jak wspólny miły początek tygodnia
Dzień dziecka
”Tylko od Ciebie zależy w jaki sposób będziesz patrzeć na świat” - :):
Życzę, by mimo wszystko, spojrzeć optymistycznie.
Radości, przyjemności, przydatnych umiejętności i skuteczności w nauce. Tej zdalnej też.
W imieniu grona pedagogicznego
Dyrektor Marzenna Czyżewska
Wirtualny Bieg Papiernika
„Biegając dla siebie, pomagamy innym” – w taki sposób dyrektor szkoły pani Marzenna Czyżewska zachęcała społeczność szkolną Społecznego LO w Kwidzynie do udziału w XI Kwidzyńskim Biegu Papiernika. Szkoła od lat aktywnie uczestniczy w imprezie. Niektórzy przez cały rok przygotowywali się do niej i liczyli na pobicie własnych rekordów. Inni tradycyjnie byli w strefie kibica, ale w tym roku wirtualna forma akcji okazała się szczególnie zachęcająca.
Na apel pani dyrektor odpowiedzieli nie tylko miłośnicy sportu wyczynowego, ale także ci, którzy czuli potrzebę wsparcia kwidzyńskich organizacji charytatywnych i w sposób symboliczny, bo poprzez energiczny spacer zaznaczyli swoją obecność - pokonali dystans 10 km. Super sprawa!
Informacja dot. Narodowego Spisu Powszechnego
W związku z trwającym Narodowym Spisem Powszechnym, przypominamy o obowiązku dokonania spisu. Od 4 maja br. swoją pracę przez telefon rozpoczęli rachmistrzowie spisowi. Jeśli do tej pory nie spisali się Państwo przez internet, będzie kontaktować się rachmistrz przez telefon dzwoniąc z numeru 22 828 88 88.
Osoby które nie posiadają dostępu do internetu mogą przyjść do Gminnego Biura Spisowego które mieści w budynku Urzędu Miejskiego i dokonać samospisu.
Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, decyzją Generalnego Komisarza Spisowego rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich (i odwiedzać respondentów w domach) aż do odwołania. Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Prosimy zgłaszać takie przypadki na policję bądź do Gminnego Biura Spisowego.
Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99, poprzez aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl bądź w Gminnym Biurze Spisowym pod numerami telefonów 55 646 47 39, 646 47 17 lub 646 47 65.
The Big Challenge
Z przyjemnością informuję, iż uczniowie SLO Maja Boneczko, Zuzia Świerczek, Ola Robaczyńska, Bartek Grędzicki i Marta Piotrowska zostali lauretami Ogólnoeuropejskiego konkursu języka angielskiego The Big Challenge, przy czym Maja Boneczko i Zuzia Świerczek zajęły odpowiednio 1 i 2 miejsce w regionie oraz 3 i 9 miejsca w kraju. Gratuluję świetnych wyników i życzę dalszych sukcesów!
Krótki, ale przyjemny wypad poza miasto klasy 1A SLO
- 8
Spotkaliśmy się przy ognisku w Ośrodku "Kucki" w Jaromierzu. Wypad należy zaliczyć do udanych Dopisali uczestnicy, pogoda i dobre nastroje. Smakowały pieczone kiełbaski. Świetnie zintegrowała nas gra w karty i mafię oraz wspólny odpoczynek na łonie natury...
Do następnego razu!
Ogólnoeuropejski konkurs języka angielskiego
The Big Challenge 2021
Konkurs się odbył w kwietniu 2021. W całej Europie w konkursie wzięło udział ponad 521 tys. osób. Poniżej jest tabela z wynikami uczniów naszych szkól na tle kraju i województwa. Obok wyników jest podana liczba uczestników na określonym poziomie.
Gratulujemy świetnych wyników i życzymy nowych sukcesów!
Matura, tuż, tuż... i już!
Do grona absolwentów SLO w Kwidzynie dołączyło 35 maturzystów, 14 z nich odebrało świadectwa z wyróżnieniem. Najwyższą średnią w szkole uzyskała Katarzyna Dreger, która za swoje sukcesy na niwie edukacyjnej otrzymała najważniejszą nagrodę szkolną „PRIMUS INTER PARES”. Wśród tegorocznych absolwentów było wielu wybitnych uczniów. Kapituła musiała sprostać nie lada wyzwaniu. Primus, jest tylko jeden, ale... Rada Pedagogiczna po raz pierwszy ustanowiła nowe odznaczenie - to „Osobowość Liceum”- w ten sposób podkreślono m.in. niebywałe zaangażowanie społeczne i altruistyczna naturę Kornelii Zglińskiej. Również Samorząd Uczniowski poszedł tym tropem i wręczył szarfy „Najsympatyczniejsza Licealistka”, „Najsympatyczniejszy Licealista” najbardziej pogodnym uczniom w szkole – Kornelii Zglińskiej i Bartoszowi Grochalskiemu.
Świadectwa, nagrody, upominki w ręku maturzystów, w głowie szkolne wspomnienia poprzeplatane z rozległą wiedzą o świecie. To znak, że matura tuż, tuż...
Jeszcze należy zapoznać się z filmikiem przygotowanym przez uczniów klasy II i skorzystać z dobrych rad przed egzaminem 😊. To świetny materiał antystresowy. Polecamy.
Pożegnanie Maturzystów
Już dzisiaj, o godz.17:00, zapraszamy bardzo serdecznie do obejrzenia filmiku przygotowanego przez klasę 2c SLO w ramach pożegnania tegorocznych maturzystów.
„Strategiia RP na Rzecz Młodego Pokolenia”
We wtorek 13.04.2021 r. w formie wideokonferencji odbyły się ogólnopolskie konsultacje „Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia” dla województwa pomorskiego, których głównym celem jest stworzenie wieloletniego planu polityki młodzieżowej. Chodzi o to, aby młodzież miała wpływ na strategiczne dokumenty rządowe, zbliżyć politykę i prawo do realiów życia codziennego oraz prowadzić dialog obywatelski. W skrócie pozyskanie informacji ze źródła, czyli młodzieży.
Jest to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce na tak dużą skalę. Jego organizatorem jest Piotr Mazurek - pełnomocnik rządu ds. Polityki Młodzieżowej i sekretarz stanu w KPRM, a wspomaga je również wiele organizacji pozarządowych. W województwie pomorskim spotkanie cieszyło się szczególnie dużym zainteresowaniem, największym spośród województw w których się już odbyło, bo uczestniczyło w nim około 800 osób.
Konsultacje składały się z otwarcia, pracy w grupach nad 6 obszarami polityki oraz podsumowania i prezentacji wyników pracy na forum wszystkich uczestników. Podczas głównej części spotkania w ciągu 2 godzin każda grupa (razem 12 po około 50 osób) pracowała nad diagnozą różnych problemów oraz przedyskutowaniem ich możliwych rozwiązań. Każdy kto chciał mógł się swobodnie wypowiedzieć bez obawy o niekonstruktywną krytykę, a nad porządkiem i organizacją czuwali bezstronni moderatorzy rozmowy.
Osobiście jestem pozytywnie zaskoczony poziomem dyskusji w kontekście zarówno kultury uczestników, jak i ich rzeczowości. Było to zupełnie coś innego od telewizyjnych „debat” politycznych, które często zawierają błędy logiczne i nieraz sprowadzają się do wzajemnego przekrzykiwania się. Gratulacje dla rozmówców!
Igor Józefowicz
Szaliki zostały rozdane
To znak, że do społeczności SLO oficjalnie przyjęto kolejnych uczniów. Jak nakazuje tradycja zostali przywitani przez panią dyrektor - Marzennę Czyżewską, ale tym razem w nieco innej odsłonie.
Metaforyczne słowa, iż „w życiu nie należy czekać, aż skończy się burza, ale należy nauczyć się tańczyć” wybrzmiałe w przemówieniu pani dyrektor przypominały w jak trudnej sytuacji znalazła się szkoła i uczniowie, bowiem pandemia ograniczyła do niezbędnego minimum formułę ślubowania pierwszoklasistów, a nawiązanie do tańca odczytano jako ukłon w stronę maturzystów, którzy mimo wszystko potrafią wywiązać się z powierzonych obowiązków. Właśnie w taki sposób mają odtańczyć swoje szkolne życie kolejni licealiści ze Społka. Notabene Społek nigdy nie poprzestaje na małym i dlatego...
Maturzyści przygotowali filmową niespodziankę. Miłego odbioru 😊
Światowy Dzień Ziemi
Święto Chrztu Polski
Polska posiada bogatą historię. Przez wieki doświadczyliśmy wielu konfliktów zbrojnych, nasze granice wielokrotnie zmieniały swój przebieg. Polityka zagraniczna była niezmiernie ważnym elementem w budowaniu stabilnego, europejskiego państwa. Momentem, w którym Polska po raz pierwszy stała się poważnym graczem na arenie międzynarodowej był Chrzest Polski w 966 roku. Choć jest to tak ważne i przełomowe wydarzenie w historii naszego kraju, święto państwowe upamiętniające to wydarzenie, zostało uchwalone przez Sejm dopiero dwa lata temu. Chrzest Polski jako święto narodowe obchodzimy właśnie dzisiaj, 14 kwietnia.
Kiedy w 966r. Mieszko I otrzymał chrzest nie znaczyło to, iż wraz nim chrzest przyjęli także jego poddani. Wydarzenie to dopiero rozpoczęło proces chrystianizacji naszego państwa. Ważnym elementem tego procesu było np. powstanie w Poznaniu biskupstwa misyjnego. Dzięki temu wydarzeniu Polska znalazła się w kręgu państw chrześcijańskiej Europy, Mieszko I zaczął być traktowany na równi z innymi władcami, a jego władza w kraju wzmocniła się. Chrzest miał nie tylko wymiary polityczny, do kraju zaczęły napływać nowe prądy kulturalne, wzorce administracyjne oraz organizacyjne. Co pisał o tym przełomowym wydarzeniu Gall Anonim?
,,[…] Zaiste ślepą była przedtem Polska, nie znając ani czci prawdziwego Boga, ani zasad wiary, lecz przez oświeconego [cudownie] Mieszka i ona także została oświeconą, bo gdy on przyjął wiarę, naród polski uratowany został od śmierci w pogaństwie[…].’’
W takich słowach ujął to natomiast Thietmar, niemiecki biskup oraz kronikarz:
,,[…]Jego nieskończona łaska sprawiła, iż ten, który Go tak srogo prześladował, pokajał się i pozbył na ustawiczne namowy swej ukochanej małżonki jadu przyrodzonego pogaństwa, chrztem świętym zmywając plamę grzechu pierworodnego. I natychmiast w ślad za głową i swoim umiłowanym władcą poszły ułomne dotąd członki spośród ludu i w szatę godową przyodziane, w poczet synów Chrystusowych zostały zaliczone[…].’’
Relacje obu kronikarzy są dość pobieżne. Zarówno Thietmar, jak i Gall Anonim skupiają się na samym znaczeniu tego wydarzenia dla historii Polski oraz jego duchowemu wymiarowi. Nie wspominają np. gdzie odbył się chrzest, a to m.in. to zagadnienie do dzisiaj nurtuje wielu historyków. Prof. dr hab. Hanna Kóćka-Krenz w wywiadzie dla portalu ,,chrzest966.pl’’, mówi iż Mieszko I przyjął swój chrzest na terenie swojej domeny. Bez źródeł historycznych ciężko, jednak ustalić gdzie dokładnie się mieściła. Obecnie za najbardziej prawdopodobne miejsce, w którym odbyło się to wydarzenie uznaje się Ostrów Lednicki. Jednak jak twierdzi Hanna Kóćka-Krenz:
,,[…]W świetle naszych badań wydaje się, że kaplica poznańska jest starsza. Jeśli weźmiemy pod uwagę zapiski historyczne mówiące o tym, że bp Jordan był pierwszym biskupem polskim, to możemy sytuować ją na czas związany z przyjęciem chrztu. Można stwierdzić, że bp Jordan sprawował w tej kaplicy swoje funkcje[…].’’
Możliwym jest, więc że chrzest nie odbył się na Ostrowie Lednickim, a Ostrowie Tumskim. Pokazuje to, że choć od tych wydarzeń minęło już ponad 1000 lat, wciąż kryje ono wiele zagadek, których możemy nigdy nie rozwiązać.
Osoby zainteresowane tematem zapraszam na stronę Święto Chrztu Polski (swietochrztu.pl), na której znajdziecie wiele przydatnych i ciekawych informacji na temat tego kluczowego dla historii Polski wydarzenia.
Dominika Brzozowska
.
Archiwum Aktualności