Zdobywanie wiedzy i umiejętności jest bardzo ważne, ale ludzie, a zwłaszcza uczniowie, mają ograniczoną wytrzymałość na ich przyswajanie. W związku z tym, aby się zrelaksować i nabrać dystansu do obowiązków szkolnych, klasa 2A Społecznego Licuem w towarzystwie wychowawcy wybrała się na pizzę. Spędziliśmy ten czas bardzo miło na rozmowach i dyskusjach
Nie samą szkołą człowiek żyje!
- 2
Warsztaty z PP
25 października dla klasy 2A odbyły się warsztaty dotyczące przedsiębiorczości społecznej. Uczniowie w ramach tego projektu będą pracować nad własnym przedsiębiorstwem.
Studiuj z najlepszymi!
22 października w ramach Gdynia Explory Week, największego święta nauki i innowacji w Polsce, na lekcji biologii uczestniczyliśmy w spotkaniu online „Studiuj z najlepszymi! Gdański Uniwersytet Medyczny". Rozmowę z Magdą Cholewińską z Działu Rekrutacji oraz laureatką Explory i studentką GUMEDu Gabrielą Staniszewską prowadził Adam Tuszyński z sekcji promocji.
mLegitymacja w naszej szkole!
Dzięki mLegitymacji możesz zapomnieć o noszeniu tradycyjnego dokumentu. To – zgodnie z prawem – legitymacja szkolna, ale wyświetlana na ekranie Twojego telefonu.
Pokazując mLegitymację, potwierdzisz, że jesteś uczniem danej szkoły, skorzystasz z ulg i zwolnień!
Więcej informacji w zakładce "Uczniowie i rodzice", nastepnie strona "mLegitymacja"
Klub filozoficzno – naukowy
Klub filozoficzno – naukowy Społka spotkał się po raz kolejny. Tym razem gościliśmy w Muzejonie w Bibliotece Miejsko – Powiatowej. Naszym gościem – a właściwie to my byliśmy gośćmi J - był Pan Marek Krukowski - bibliotekarz, erudyta, wielokrotny uczestnik i zwycięzca telewizyjnych teleturniejów. Wspólnie staraliśmy się zastanowić – dlaczego warto czytać klasyków. Uczniowie Społka bardzo chętnie podejmują trudne i wymagające zastanowienia tematy. Na pewno każdy wyszedł ze spotkania z własną odpowiedzią na pytanie kto to są klasycy literatury i dlaczego warto czytać.
Erasmus+
Z radością ogłaszam, że drugi projekt Erasmus+, tym razem pod tytułem "Land of Legends" został zaakceptowany przez Komisję Europejską i zostały przyznane środki na jego realizację z Funduszy Europejskich. Oznacza to, że będziemy współpracować z naszymi partnerami ze szkoły we Francji, Turcji oraz Rumunii a w następnym roku odbędą się wymiany międzyszkolne z tymi państwami. Szczegóły wymiany przedstawię w listopadzie.
Dzień Języków Obcych
Dzień Języków Obcych już za nami, ale to nie tylko świetne wystawki i pyszne potrawy, jesteście ciekawi jak klasy Społecznego Liceum poradziły sobie z grą aktorską i montażem?
Zapraszamy na seans!
Koło Robotyki i Programowania
Roboty z LEGO...? Drukarka 3D...? Programowanie w Pythonie...? Brzmi ciekawie? A to wszystko w naszej szkole na pierwszym spotkaniu Koła Robotyki i Programowania!
Przyjdź w poniedziałek 25.10.2021 r. o godzinie 14:30 do sali 22 (naprzeciwko sali informatycznej w liceum). Zapraszamy wszystkie chętne osoby z klas 6-8 szkoły podstawowej i całego liceum. Jedyne wymaganie: chęć nauczenia się czegoś nowego! Przyjazna atmosfera gwarantowana - zajęcia prowadzone przez ucznia liceum :)
Dzień Języków Obcych w Społku
- 11
Po raz kolejny w Kwidzyńskich Szkołach Społecznych odbył się Dzień Języków Obcych. Sześć anglojęzycznych państw reprezentowanych przez dwie klasy najstarszego rocznika Społecznej Szkoły Podstawowej i cztery klasy licealne zmierzyło się sobą w walce o głosy jury.
Uczniowie w ciągu miesiąca przygotowywali filmy o wylosowanych krajach. Pomimo różnic w pomysłach na scenariusz wszystkie były odgrywane po angielsku i uwzględniały kwestie ustrojowe, geograficzne, cechy gospodarki, lokalny taniec i muzykę.
Wybór nie był łatwy – na ekranie pojawiali się między innymi Nelson Mandela, Justin Bieber, zespół 5 Seconds of Summer i hollywoodzcy aktorzy. Na szczęście dla wolontariuszy ze Stowarzyszenia Akwedukt – Davide, Rominy, Anastazji i Anastazji do oceny pozostawały ustrojone tematyczne stoiska. Wśród flag, instrumentów, tablic rejestracyjnych, bumerangów i barwnych materiałów znaleźć można było hamburgery, pankejki z syropem klonowym, bezę, roosterkoek i wiele innych potraw.
Miejsce na najwyższym pudle zajęła klasa 3b z kontynuacją fabuły zeszłorocznego filmu, tym razem osadzoną w Australii. Drugą lokatę 3a wywalczyła teleturniejem wiedzy o RPA i żywiołowym tańcem, niżej znalazła się klasa pierwsza chodząca po czerwonym dywanie w prawdziwie amerykańskim stylu oraz klasa 8a SSP prezentująca Kanadę.
Dziękujemy uczniom za świetną zabawę na wysokim poziomie, a wychowawcom oraz rodzicom za pomoc w organizacji całego przedsięwzięcia i wsparcie dla uczniów.
Naszym ekspertem technicznym jak co roku był Krzysztof Marciniak, a zdjęcia robiła Wiktoria Szczurko. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: https://drive.google.com/.../11IbT6Wl0_T1QC...
Jak co roku, dania z międzynarodowych stoisk były sprzedawane, dzięki czemu mogliśmy przekazać 130 zł na zakup nowego sztandaru szkoły.
Dzień Edukacji Narodowej
W poniedziałek uczniowie SLO złożyli pracownikom naszej szkoły serdeczne życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, poznaliśmy również zwycięzców quizu na temat życia szkoły przygotowanego dla nauczycieli przez młodzież. 3 miejsce zdobyli Pani Katarzyna Enerlich oraz Pan Andrzej Delewski, drugie miejsce - Pan Mikołaj Żyrnow, a najlepiej zna naszą szkołę Pani Dyrektor Marzenna Czyżewska
Reaktory HTGR
W Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Polskich Noblistów w Kwidzynie dnia 12.10.2021r. odbyło się seminarium online. Tematem seminarium był reaktor HTGR wysokotemperaturowy produkowany na świecie przez Anglików i Amerykanów.
Prowadząca seminarium Pani Katarzyna Kuźmar z Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
Piękne seminarium propagujące wiedzę o budowie i zastosowaniu reaktora w przemyśle.
Bliżej kultury
Licealiści w ramach szkolnego programu Bliżej kultury od lat uczestniczą w zajęciach ocharakterze artystycznym. Tym razem, 11 X br. udali się do Teatru Muzycznego w Gdyni na spektakl Stowarzyszenie Umarłych Poetów. Występ był kanwą do dyskusji na temat okresu dojrzewania nastolatków, ich buntu wobec skostniałego systemu edukacji i trudnych relacji z dorosłymi.Jak widać sztuka może stanowić cenne warsztaty wychowawcze.
Zostań studentem - warsztaty na Politechnice w Gdańsku
Projekt Zostań studentem od kilku lat cieszy się zainteresowaniem licealistów. Tym razem warsztaty o charakterze motywacyjnym odbyły się na wydziale: Zarządzania inżynierskiego, które prowadził absolwent SLO w Kwidzynie - M. Żmudowski.Uczniowie klasy pierwszej stanęli przed próbą odpowiedzi na pytanie: Dlaczego warto studiować? Dokonali diagnozy predyspozycji zawodowych. Zwiedzili campus. Poznali pracę Samorządu Studentów.Natomiast nieco starszych szczególnie zainteresowała działalność kół naukowych przy uczelni. Okazuje się, że studenci - konstruktorzy z Gdańska skutecznie opracowali model rakiety badawczej i wysłali ją w przestrzeń kosmiczną. Prowadzący stwierdził, że gdańska uczelnia, to doskonałe miejsce, aby kontynuować motto Społka Przez trudy do gwiazd.
10 lat temu..
10 lat temu nasi obecni uczniowie klasy III liceum rozpoczęli naukę w nowopowstającej Społecznej Szkole Podstawowej i zostali jej pierwszymi absolwentami. Tak więc swoje losy edukacyjne związali z Kwidzyńskimi Szkołami Społecznymi - Budyś Filip, Jarzyńska Julia, Jaśkiewicz Weronika, Marciniak Krzysztof, Łyszkiewicz Weronika, Olchowik Zuzanna, Śmigelska Dominika, Tulisz Kaja, Wilk Wiktor, Wilms Oskar.
I to właśnie od Nich w czasie uroczystości jubileuszu szkoły, pośród wielu innych miłych akcentów, szczególnie pięknie wybrzmiały podziękowania i życzenia.
Serdecznie dziękujemy i życzymy aby czas pobytu w naszych szkołach przełożył się w przyszłości na spektakularne sukcesy osobiste i zawodowe.
BohaterON
W tym roku ponownie bierzemy udział w projekcie BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. W wybranych klasach Pani Katarzyna Enerlich poprowadzi lekcje o tematyce Powstania Warszawskiego.
Tymczasem zapraszamy na spotkanie poetycko – muzyczne, podczas którego aktorzy znani polskiej publiczności z ról filmowych oraz serialowych, których akcja osadzona jest w czasie wojny i Powstania Warszawskiego, zaprezentowali poezję Pokolenia Kolumbów.
link do materiały wideo:
Wiersze m.in. Tadeusza Gajcego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Krystyny Krahelskiej czy Józefa „Ziutka” Szczepańskiego recytowali i interpretowali: Agnieszka Więdłocha, Karolina Gorczyca, Maciej Zakościelny i Michał Czernecki.
Gościem specjalnym wieczoru była uczestniczka Powstania Warszawskiego, Pani Hanna Katarzyna Zawistowska-Nowińska pseudonim „Hanka Zerwicz”."
Dzień Edukacji Narodowej
„Sztuką nauczania jest wspomaganie odkrywania”.
( Mark Van Doren)
17Z okazji Dnia Edukacji Narodowej za swoją pracę i zaangażowanie w roku szkolnym 2020/2021 Nagrodą Prezesa Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Oświatowego zostali wyróżnieni – Sandra Bogusz – Zubrzycka, Andrzej Delewski, Anna Głogowska – Firlej, Agnieszka Schodowska , Marianna Nowak, Katarzyna Wieromiej – Podlińska.
Nagrodą Dyrektora uhonorowano nauczycieli SLO– Edytę Becker, Halinę Berę, Izabelę Dąbek, Katarzynę Enerlich, Izabelę Gmińską, Joannę Guze, Patrycję Humeniuk, Dobromiłę Iwanowicz, Barbarę Litewkę-Frankowską, Angelinę Łuczyńską- Baas, Marka Taraszkiewicza, Mikołaja Żyrnowa.
Wyróżnieni nauczyciele SSP - Joanna Golder, Emilia Grochalska, Anna Jankowska, Ewelina Koniszuk, Patryk Obiała , Agnieszka Perehuda, Ewelina Wąsik, Hanna Żarnowska
Życzę Państwu, by Wasi uczniowie mieli świadomość i przekonanie, że Ich Nauczyciele, to Pedagodzy dla których cierpliwość, wyrozumiałość i poświęcenie, to nie tylko puste słowa, a uśmiech i wsparcie w procesie edukacji, to wspólna droga do celu jakim jest wiedza.
Z wyrazami szacunku i słowami wdzięczności dla wszystkich nauczycieli i pracowników
Marzenna Czyżewska
16
Lekcja Historii
Lekcja historii może być zabawna i inspirująca do kreatywnych działań - co udowodnili uczniowie SLO przygotowując projekty dotyczące starożytnych cywilizacji oraz najbardziej znanego wodza – Napoleona Bonaparte.
2A w Energylandia
- 98
Czwartego dnia wycieczki pojechaliśmy do Energylandii w Zatorze. Spędziliśmy tam aż 9h, ponieważ po zamknięciu parku - o 18.00, postanowiliśmy nagrać taniec na Dzień Języków Obcych. Po opuszczeniu Zatoru ruszyliśmy do Częstochowy na film do Cinema City. Film był pod tytułem "No Time To Die". Wyreżyserował go Cary Fukunaga, James'a Bonda grał Daniel Craig, a muzykę napisał Hans Zimmer. Po filmie ruszyliśmy do domu. Podsumowując dzień był udany chociaż pogoda na początku nie była obiecująca. Wszyscy wrócili do domu zadowoleni J
2A podbija Kraków
- 171
Dzisiaj zwiedzaliśmy zakątki Krakowa. Mimo niesprzyjającej pogody bardzo ochoczo słuchaliśmy pani przewodniczki, która opowiedziała nam wiele ciekawostek o historii tego miasta. Zwiedziliśmy Collegium Maius, Sukiennice oraz Kościół Mariacki. Część z nas pokusiła się na odwiedzenie muzeum - domu Jana Matejki. Po przerwie na obiad, skierowaliśmy się w stronę Wawelu i zwiedziliśmy Zamek Królewski oraz Katedrę, w której widzieliśmy groby wielu zasłużonych Polaków. Zobaczyliśmy także Smoka Wawelskiego, z którym zrobiliśmy obowiązkowe zdjęcie grupowe. Wieczór upłynął nam na przygotowaniach do dnia jezyków obcych. Było śmiechu co niemiara.
2A na wycieczce integracyjno-edukacyjnej
- 87
Za nami dwa dni wycieczki klasy 2a. Po wczorajszej, długiej podróży dojechaliśmy do Oświęcimia, gdzie została nam przybliżona historia byłego, niemieckiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Opowiadanie przewodniczki było bardzo poruszające i wstrząsające. Po zwiedzaniu wystaw wyruszyliśmy w dalszą drogę, a na końcu trasy przywitały nas bramy Krakowa. Wieczór upłynął nam na zakwaterowaniu w hotelu. Dzisiejszy dzień zaczęliśmy od czasu wolnego na krakowskim Rynku Głównym. Mieliśmy również przyjemność zwiedzić Rynek Podziemny- muzeum w Krakowie. Przewodnik przedstawił nam historię tego miejsca. Zadawał nam pytania, dzięki którym mogliśmy zdobyć oceny celujące z historii. Niestety nikomu się nie udało. Następna atrakcją była Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Zobaczyliśmy monumentalne dzieła Jana Matejki, takie jak „Hołd pruski”, czy „Kościuszko przed Racławicami” oraz wiele innych dzieł. Wielkie wrażenie zrobił na nas również „Portret Heleny Andrzejewskiej” Tadeusza Ajdukiewicza oraz „Śmierć Ellenai” Jacka Malczewskiego. Wieczorem udaliśmy się do kina na poruszający film pod tytułem „Żeby nie było śladów”. Nie przedstawimy wam fabuły filmu, ponieważ nie dajemy spoilerów . Zachęcamy do samodzielnego zapoznania się z historia przedstawianą w filmie. Pozdrawiamy z Krakowa, klasa 2a.
Archiwum Aktualności