Życzenia Wielkanocne
Śniadanie Wielkanocne - nasza tradycja w SLO
- 8
W środę w Społku odbyło się tradycyjne już śniadanko Wielkanocne. Każda klasa zasiadła przy ozdobionym przez siebie stole pełnym przysmaków. Pani Dyrektor Marzenna Czyżewska złożyła serdeczne życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych, a Samorząd Uczniowski przygotował kilka niespodzianek, m. in. quiz międzyklasowy przeprowadzony przez Zosię z klasy 2bSLO, malowanie jajek oraz tzw. egg hunt. Klasa 4 natomiast zaprezentowała wszystkim tradycyjny koszyk wielkanocny i zapoznała nas ze słownictwem związanym z obchodami tych świąt. To był udany dzień pełen wrażeń.
Korzystając z okazji Samorząd Uczniowski SLO życzy wszystkim pracownikom szkoły, uczniom oraz ich rodzinom Wesołego Alleluja
Pola Nadziei
- 1
W minioną niedzielę uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie włączyli się w ogólnopolską akcję charytatywną Pola Nadziei, której celem jest wsparcie hospicjów i szerzenie idei bezinteresownej pomocy.
Na specjalnym kiermaszu nasi wolontariusze oferowali domowe wypieki przygotowane wspólnie z rodzicami oraz młodszymi kolegami ze Społecznej Szkoły Podstawowej. Dochód ze sprzedaży zostanie w całości przekazany na rzecz Hospicjum w Kwidzynie.
Tego dnia dopisała zarówno pogoda, jak i serca ludzi – atmosfera była niezwykle ciepła i życzliwa.
Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy już od wczesnych godzin porannych z oddaniem zaangażowali się w każdą część wydarzenia – od przygotowań po sprzedaż i obsługę stoiska. Ich postawa jest najlepszym dowodem na to, że empatia, wrażliwość i gotowość do działania to wartości, które realnie zmieniają świat.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą inicjatywę swoją obecnością, życzliwością i datkami.
Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile w Społku
19 kwietnia przypada 82 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Uczniowie SLO zapoznali się z historią powstania w getcie w 1943r. , obejrzeli animację "Zdążyć przed Panem Bogiem" opartą na motywach tekstu Hanny Krall, wzięli udział w warsztatach przybliżających to wydarzenia historyczne oraz wykonali własnoręcznie symbol pamięci – papierowy żółty żonkil.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. – Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami akcji:
14 kwietnia. Narodowe Święto Chrztu Polski
Święto upamiętnia chrzest Polski, który prawdopodobnie odbył się 14 kwietnia 966 roku. Chrzest Polski, przyjęty przez księcia Polan Mieszka I, zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich. Niekiedy uważa się go również za symboliczny początek państwa polskiego i polskiego kościoła katolickiego.
W 2016 r. Sejm uczcił specjalną uchwałą 1050-lecie chrztu Polski, a także odbył uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu poświęcone temu wydarzeniu.
Uczniowie klasy I A SLO przygotowali prezentacje na temat tego święta. Poniżej linki do kilku z nich:
https://spolecznekwidzyn-my.sharepoint.com/:p:/g/personal/jonasz_zalewski_spoleczne_net/EUiWOI7ZvNtAiYuSo_bPmH4BeS9OWcD27dAtg86Hx3_SIA?e=n9fI0r
https://www.canva.com/design/DAGifDoaQ7Y/eDxuPHyq-x4czky3GWgfVQ/edit
https://spolecznekwidzyn-my.sharepoint.com/:p:/g/personal/marianna_stalmirska_spoleczne_net EeNfvLw80R5GuaHYOmpvv1IBWp0MzEblYhtNy46DGDtb-A?e=Ctgq8G
https://spolecznekwidzyn-my.sharepoint.com/:p:/g/personal/mieszko_budys_spoleczne_net/Ecqcc9QeV_FMuRg_ytHZPZsBs0v5WTNYkqcwpp7lq9hFLw?e=4jvN6g
Finał powiatu LICEALIADY w piłce nożnej chłopców.
W czwartek 10 kwietnia odbył się finał powiatu LICEALIADY w piłce nożnej chłopców i nie zabrakło tam naszej reprezentacji! Po dwóch wygranych i jednej porażce zajęliśmy drugie miejsce w grupie, co ostatecznie kwalifikowało nas do zagrania meczu o III miejsce w turnieju. Niestety nie udało nam się wygrać tego spotkania i finalnie zajęliśmy IV miejsce. Ogromne brawa za postawę dla naszej drużyny i walkę do końca!
Ogólnopolski Konkurs Pierwszej Pomocy PCK
Uczennice Społecznego Liceum
Lider Kalina Szpakowska,
Maja Dłużeń-Świąder,
Alicja Karwatowska,
Marianna Stalmirska,
Hanna Tomczyk,
otrzymały wyróżnienie za udział w Ogólnopolskim Konkursie Pierwszej Pomocy PCK organizowanym przez Polski Czerwony Krzyż. Konkurs ma na celu promowanie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy wśród młodzieży. Uczestnicy muszą wykazać się zarówno wiedzą teoretyczną, jak i praktycznymi umiejętnościami w zakresie ratowania życia. Celem konkursu jest także kształtowanie postaw prospołecznych oraz podnoszenie świadomości na temat znaczenia szybkiej reakcji w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.
Pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kwidzynie
W dniu dzisiejszym odbyła się pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kwidzynie. Z ogromną radością i dumą dzielimy się wspaniałą wiadomością, że Paweł Perfikowski, uczeń SLO, został wybrany Przewodniczącym Rady, i to od razu w pierwszej turze głosowania!
Społeczną Szkołę Podstawową godnie reprezentuje radna Aleksandra Bień, pierwszy raz w tej roli.
Innym ciekawym „Społkowym” akcentem był fakt, że Julia Janiszewska (SLO) była Przewodniczącą, a Sandor Hovanecz-Krzeszowski (SSP) członkiem Młodzieżowej Komisji Wyborczej czuwającej nad prawidłowym wyborem Rady
Wielkie brawa dla naszych Radnych, życzenia wielu owocnych sesji, mądrych decyzji i ciekawych inicjatyw!
Żołnierzy WOT w SLO
- 10
W naszej szkole gościliśmy żołnierzy WOT!
Uczniowie mieli okazję poznać bliżej specyfikę służby wojskowej, dowiedzieć się więcej o pierwszej pomocy oraz wziąć udział w pokazach i ćwiczeniach praktycznych. Największą atrakcją okazała się możliwość strzelania z laserowej broni treningowej!
To była świetna lekcja patriotyzmu, odpowiedzialności i pracy zespołowej. Dziękujemy Wojskom Obrony Terytorialnej za wizytę!
SLO na Dniu Otwartym Powiślańskiej Szkoły Wyższej w Kwidzynie.
8 kwietnia licealiści realizujący biologię w zakresie rozszerzonym brali udział w Dniu Otwartym Powiślańskiej Szkoły Wyższej w Kwidzynie. Uczestniczyli w wykładzie - Zdrowie nastolatków: profilaktyka HPV, szczepienia i świadome decyzje w życiu intymnym, zwiedzili sale zajec, a następnie byli świadkami pokazu ratownictwa medycznego - Symulacja zdarzenia drogowego. Pozorantem w tym zdarzeniu byl nasz uczeń klasy IIa - Hieronim. Pokaz zakończył sie przejazdem Hieronima karetka na sygnale. Na szczęście wrócił do nas cały i zdrowy.
Wyróżnienie w konkursie „SDGra” zorganizowanym przez Politechnikę Gdańską
Z przyjemnością informujemy, iż Mariia Kazantseva otrzymała wyróżnienie w konkursie „SDGra” zorganizowanym przez Politechnikę Gdańską, której celem było stworzenie własnej gry planszowej o tematyce promującej Cele Zrównoważonego Rozwoju.
Do konkursu przystąpiło 48 zespołów z 12 szkół. Wśród uczniów biorących udział w konkursie znalazło się wielu wspaniałych przyszłych twórców, ich prace okazały się bardzo ciekawe. Poruszały różnorodną tematykę: troskę o przyrodę i zwierzęta, kwestie zdrowotne, zmiany klimatyczne, politykę, równość i różnorodność społeczną, marynistykę czy segregację śmieci.
Serdeczne Gratulacje!
Warsztaty psychologiczne
- 1
W piątek uczniowie klas pierwszych naszego liceum wzięli udział w wyjątkowych warsztatach psychologicznych prowadzonych przez panią Annę Sawicką – doświadczoną psycholożkę specjalizującą się w pracy z młodzieżą. Tematem spotkania były emocje – jak je rozpoznawać, rozumieć i mądrze wyrażać.
Zajęcia odbyły się w formie interaktywnych warsztatów, podczas których uczniowie mieli okazję nie tylko posłuchać, ale przede wszystkim porozmawiać o tym, co czują w różnych sytuacjach i jak mogą radzić sobie z trudnymi emocjami. Pani Sawicka w przystępny i inspirujący sposób tłumaczyła, dlaczego emocje są ważne i jak wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie – w szkole, w domu, w relacjach z rówieśnikami.
– Cieszę się, że mogliśmy porozmawiać o czymś, co wszyscy przeżywamy, ale często nie potrafimy nazwać – powiedziała jedna z uczennic po zakończeniu zajęć. – To była jedna z pierwszych okazji, żeby zastanowić się nad sobą w ten sposób.
Warsztaty spotkały się z zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem ze strony uczniów i wychowawców. Dziękujemy pani Annie Sawickiej za zaangażowanie i otwartość.
Mamy nadzieję, że to nie ostatnie takie spotkanie – rozwijanie świadomości emocjonalnej to ważny krok w budowaniu zdrowych relacji i dbaniu o dobrostan psychiczny młodzieży.
Przerwij krąg przemocy. Obraz bullyingu w szkołach ponadpodstawowych
Dzisiaj mieliśmy przyjemność brać udziału w konferencji pt. „Przerwij krąg przemocy. Obraz bullyingu w szkołach ponadpodstawowych”.
Motywem przewodnim konferencji była premiera raportu „Obraz bullyingu w szkołach ponadpodstawowych” opracowanego w ramach pierwszej edycji projektu „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole”.
Spotkanie informacyjne na temat rekrutacji do służb mundurowych
2 kwietnia w naszej szkole gościli funkcjonariusze Komenda Powiatowa Policji w Kwidzynie, którzy przeprowadzili spotkanie informacyjne na temat rekrutacji do służb mundurowych. Uczniowie mieli okazję poznać kulisy pracy w Policji, wymagania stawiane kandydatom oraz ścieżkę kariery w tej formacji.
Reprezentacja SLO na IX Pomorskiej Uczniowskej Konferencji Naukowej (PUKN)
5kwietnia 2025 r. odbyła się IX Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa (PUKN)
w ramach programu „ Zdolni z Pomorza”. Tym razem hasłem przewodnim tego wydarzenia były „Zmysły – jak postrzegamy świat i siebie?” Prelegenci ukazali to zagadnienia w trzech panelach dziedzinowych:
• nauk biologiczno-chemicznych,
• nauk humanistycznych,
• nauk technicznych.
Uczniowie SLO – Jakub Gorczyca i Jan Golder byli prelegentami w dziedzinie nauk technicznych. Podczas swojej prezentacji przybliżyli postrzeganie świata przez niewidomych, wykazując się przy tym wiedzą i empatią. Audytorium z dużym zainteresowaniem wysłuchało mini wykładu w wykonaniu naszych licealistów.
Ciekawy wykład „ Jak mózg maluje obraz świata” wygłosił dr Wojciech Glac, prof. UG- neurobiolog, popularyzator wiedzy o mózgu. Młodzież miała także możliwość zadawać pytania na intrygujące ich kwestie, z takiej możliwości skorzystał nasz licealista Jan Golder.
Konferencja pozwoliła wszystkim uczestnikom poszerzyć swoją wiedzę i spojrzeć na poruszane tematy z innej perspektywy.
Reprezentantom naszej szkoły - Jankowi i Jakubowi oraz przygotowującej uczniów Pani Profesor Edycie Becker - dziękuję za zaangażowanie i udział w konferencji.
Maraton Charytatywny dla Nikosia
Drużynowe Biegi Przełajowe
Dnia 2.04.2025 r. uczniowie Społecznego Liceum wzięli udział w powiatowych, Drużynowych Biegach Przełajowych. W klasyfikacji indywidualnej uczennica klasy 3b Zuzanna Zielińska zajęła I miejsce i tym samym zagwarantowała sobie udział w etapie wojewódzkim.
Drużyna chłopców w składzie : Jakub Gorczyca Paweł Perfikowski Jan Jakubus Oskar Chałupka Michał Piechocki Kamil Szramowski Artem Litvinov zajęła 4 miejsce, a drużyna dziewcząt: Zuzanna Zielińska Alicja Iwanow Maria Kazantsewa Zgubińska Kalina Julia Janiszewska Dominika Muzofl Hanna Tomczyk Maja Kozłowska Pola Cybulska uplasowala się na 5 pozycji. Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom.
Edukacja regionalna
#FunduszeUE, #FundszeEuropejskie
Dnia 25 oraz 26 marca klasy I i II uczestniczyły w warsztatach dotyczących szeroko pojętej edukacji regionalnej, które obejmowały tematykę dziedzictwa kulturowego i historycznego Dolnego Powiśla. Było to pierwsze spotkanie w ramach projektu KSO - tworzy nowoczesny system edukacji na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej ogólnokształcącej”.
Pomorska Liga Edukacyjna
Miło Nam poinformować, że wśród laureatów i finalistów etapu wojewódzkiego Pomorskiej Ligi Edukacyjnej znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Tytuł laureata konkursu z kompetencji społecznych uzyskał Tristan Podliński z klasy 1b.
Tytuł finalisty konkursu z matematyki uzyskał Ignacy Śliwiński z klasy 3a.
Serdecznie Gratulujemy
Warsztaty chemiczne w firmie METROHM Polska w Warszawie
- 15
#FunduszeUE, #FundszeEuropejskie
Dzięki unijnemu projektowi w którym bierze udział nasza szkoła mogliśmy zakupić najnowocześniejszy sprzęt do analizy chemicznej. W ramach zakupu firma METROHM Polska zorganizowała szkolenie z obsługi zakupionego sprzętu dla uczniów i nauczycieli chemii, w którym bardzo chętnie wzięliśmy udział. Pod czujnym okiem Pana Dyrektora nasi uczniowie wysłuchali interesujących wykładów oraz brali czynny udział w zajęciach laboratoryjnych prowadzonych przez pracowników firmy. Oczywiście nie samą nauką żyje uczeń Społecznego Liceum Ogólnokształcącego. W tym krótkim, ale jakże intensywnym czasie zdążyliśmy zwiedzić Muzeum Narodowe w Warszawie. Egipskie mumie, sumeryjskie pismo klinowe, kolorowe zabytki średniowiecznej sztuki oraz wiele wspaniałych dzieł malarstwa już nie są dla nas tylko kolorowymi obrazkami z podręczników.
Dziękujemy Panu Dyrektorowi oraz wszystkim pracownikom firmy METROHM Polska za ciepłe przyjęcie, przekazaną wiedzę oraz mile spędzony wspólny czas.
Archiwum Aktualności