Projekt pod hasłem „Zostań studentem” wspiera licealistów w podjęciu trudnej decyzji dotyczącej kształcenia po egzaminie maturalnym. W ciągu trzech lat uczniowie poznają specyfikę uczelni na terenie całego kraju. W tym roku udali się do Krakowa.
Podczas laboratoriów na AGH poznali zautomatyzowany proces sterowania linią produkcyjną oraz uczestniczyli w badaniach nad falami dźwiękowymi w specjalnych komorach.
Warsztaty, które zaproponowała Politechnika Krakowska na wydziale informatycznym, szczególnie zainteresowały chłopców, bowiem dotyczyły pracy nad oprogramowaniem samolotu F16. Natomiast praktyczne tajniki architektury zyskały akceptację wszystkich licealistów.
Projekt „Zostań studentem” umożliwia poznanie nie tylko kierunków studiów, ale przede wszystkim pokazuje w praktyce przyszłe zawody, np. profesję lekarza. Dzięki uprzejmości Uniwersytetu Jagiellońskiemu przebywaliśmy w gabinetach, w których studenci wydziału lekarskiego rozpoznają jednostki chorobowe, przeprowadzają różnorodne zabiegi z udziałem fantomów podłączonych do medycznej aparatury. Niektórzy przekonali się, że szkolne zainteresowania biologiczno – chemiczne nie wystarczą, trzeba mieć także predyspozycje społeczne do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu. Na szczęście oferta uniwersytetu jest szeroka i każdy może rozwijać się w kierunkach pokrewnie związanych z medycyną. Byli też śmiałkowie, których pochłonęło ciekawe spotkanie, pytaniom nie było końca.
Po zajęciach przyszli studenci poznali kampus i miasto, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu kulturalnego. Zwiedzanie okolicznych wystaw, w tym jak na szkołę „Polskich Noblistów” przystało Muzeum Szuflada dot. postaci Wisławy Szymborskiej. Projekt dostarczył okazji do dyskutowania podczas lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym, więc podążano śladami m.in. St. Wyspiańskiego. W ten sposób zrealizowano lekcję literatury, historii i wiedzy o sztuce.
Wieczory uprzyjemniało wyjście do teatru, kina „Pod baranami” i spacerki wokół Sukiennic i nie tylko…