• Najlepsze Liceum w Kwidzynie

     • W ogólnokrajowym rankingu liceów na rok 2024, który został zorganizowany przez portal edukacyjny WaszaEdukacja.pl, wzięło udział 1978 liceów, zarówno publicznych, jak i prywatnych, które spełniły wymogi regulaminu.

      Nasi absolwenci rocznik 2023 okazali się najlepsi w Kwidzynie zdobywając 62.429 pkt.

      Brawo i gratulacje zarówno dla nich jak i nauczycieli Społka.

      Wyniki ranking są dostępne pod poniższym linkiem: https://waszaedukacja.pl/ranking/polska/licea

     • Lekcja historii w terenie

     • Lekcja historii naszego regionu i miasta Kwidzyna z Katarzyną Przybylską z Pracowni Regionalnej KCK- jak zawsze wzbudziła duże zainteresowanie licealistów. Uczniowie Społecznego LO w ostatnim tygodniu nauki poznawali dzieje miasta Kwidzyna od czasów średniowiecza do dziś. Zajęcia odbywały się w Kasynie Kultury oraz w terenie podczas spaceru po Starym Mieście. Prowadząca zajęcia bardzo ciekawie przedstawiła dzieje miasta w różnych epokach historycznych. Młodzież mogła zapoznać się z wieloma unikatowym ilustracjami, zdjęciami i rycinami przedstawiającymi nasze miasto na przestrzeni ubiegłych stuleci. Inaczej poznaje się historię Małej Ojczyzny mając ślady przeszłości na wyciągnięcie ręki. Zabytkowe budynki i ulice są wpisane w historię Kwidzyna. Wiele ciekawostek jednak nam umyka. Spacer po Kwidzynie z p. Kasią Przybylską uchylił rąbka tajemnicy niektórych miejsc . Żywa lekcja historii zmusiła również uczniów, do refleksji nad naszą lokalną tożsamością.

     • Debata Oksfordzka

     • 11 czerwca odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym debata uczniowska w cyklu organizowanych w Społku debat oksfordzkich. Debaty oksfordzkie to doskonała szkoła sztuki wystąpień publicznych, które pozwalają młodzieży na rozwijanie umiejętności argumentacji oraz doskonalenie umiejętności retorycznych. Pozwalają młodzieży dostrzec w dyskusji różne perspektywy i argumenty, nawet jeśli się z nimi nie zgadza. W tej debacie uczniowie mierzyli się z tezą czy młodzieżowy wyścig szczurów zmierza ku temu, aby mieć a nie ku temu aby być oraz czy współczesna młodzież jest tolerancyjna.

     • Uczeń SLO Radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego.

     • Z dumą przedstawiamy nowo nominowanego Radnego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego, którym został uczeń klasy 2b Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Polskich Noblistów -Paweł Perfikowski.

      Młodzieżowy Sejmik ma charakter konsultacyjno-doradczy dla organów Samorządu Województwa Pomorskiego. Reprezentuje głos młodzieży w dialogu z Sejmikiem i Zarządem Województwa.

      Realizuje zadania określone w ustawie o samorządzie województwa. Inicjuje i promuje skierowane do młodego pokolenia działania o charakterze społecznym, edukacyjnym, kulturalnym, sportowym, rekreacyjnym i ekologicznym.

      W celu realizacji swoich zadań współpracuje z podmiotami działającymi przy Samorządzie Województwa Pomorskiego, młodzieżowymi radami gmin i powiatów, organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą, a także innymi instytucjami publicznymi.

      8 czerwca 2024r. Paweł uczestniczył w sesji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego, podczas której odebrał nominację na radnego oraz brał udział w opiniowaniu różnych projektów, m.in. raportu o stanie naszego województwa.

      Pawłowi życzymy owocnej i satysfakcjonującej pracy w Młodzieżowej Radzie oraz godnego reprezentowania głosu młodego pokolenia w świecie polityki.

     • Przerwij krąg przemocy w swojej szkole. Dziękujemy za głosy!

     • Dziękujemy za głosy!

      Przerwijmy krąg przemocy w szkołach!

      Nasza szkoła weźmie udział w projekcie edukacyjnym, ponieważ pragniemy głośno i otwarcie mówić o zjawisku przemocy rówieśniczej po to, by uświadomić społeczeństwu skalę problemu z jakim mierzą się nasze dzieci.

     • Młodzi mają głos.

     • „Młodzi głosują" to lekcja demokracji w praktyce. Uczniowie i uczennice Społka po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez CEO. Poprzez własne działania (przeprowadzili kampanię profrekwencyjną, przygotowali tablice informacyjne, przygotowali apel oraz przeprowadzili szkolne wybory) dowiedzieli się więcej o roli Parlamentu Europejskiego.

      Zrozumieli również jak Unia Europejska wpływa na nasze codzienne życie i poznali jak obywatelki i obywatele mogą partycypować w europejskiej demokracji. Cała społeczność uczniowska zyskała okazję, by tak jak dorośli, oddać głos na startujące komitety i dać znać o swoich poglądach.

      Młodzi mają głos.

      Frekwencja w szkolnych wyborach wyniosła 36%.

      Zobaczymy jak dorośli zagłosują 9 czerwca.

      Zachęcamy do oddania swojego głosu.

     • Dzień Dziecka w SLO.

     • Dzień Dziecka - tym razem na sportowo!

      Okazuje się, że licealiści czują się jeszcze dziećmi... i celebrują swoje święto. Tradycyjnie - życzenia, tort owocowy i wiele uśmiechu... Ponadto nauczyciele wychowania fizycznego: p. A. Krzysztofiak, p. Ł. Fecowicz i p. P. Obiała zaproponowali, aby podkreślić atuty beztroskiego dzieciństwa, o których nawet młodzież nie chce zapomnieć, tzn. niekończąca się zabawa wokół sportowych konkurencji plenerowych. Przygotowane gry zespołowe były nadzwyczaj pomysłowe- latający kocyk, bieg memory, czy zrób to w ciemno - to jedne z nich.  I choć wszyscy wychowawcy mocno kibicowali, to ... Zwycięzcami okazała się klasa IIa SLO, która wygrała prawie wszystkie konkurencje. Stasiu Barczykowski, swoją pomysłowością, podbił serce pani dyrektor, która dodatkowo  nagrodziła zespół. Uroczyste obchody Dnia Dziecka zakończyła sportowa rywalizacja nauczycieli z uczniami w meczu frisbee. Brawo! Powtórzymy to!

     • Młodzi głosują - wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

     • Po raz kolejny SLO bierze udział w ogólnopolskiej akcji Młodzi głosują - wybory do Parlamentu Europejskiego 2024Po raz kolejny SLO bierze udział w ogólnopolskiej akcji Młodzi głosują - wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

      6 czerwca odbędzie się szkolna symulacja wyborów! Liczymy na dużą frekwencję.

     • Hejt i odpowiedzialność karna.  

     • 27 maja 2024 roku policjant z Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie spotkał się z młodzieżą, aby porozmawiać na temat hejtu oraz odpowiedzialności karnej. 

      Funkcjonariusz wyjaśnili jak bronić się przed hejtem, który jest częstym zjawiskiem w wirtualnym świecie. Omówił też skutki jakie może przynieść zamieszczanie zdjęć czy filmów w internecie oraz przypomniał, że nikt nie jest w sieci anonimowy. 

      Podczas spotkania poruszono także tematykę odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Uczniowie usłyszeli  jakie są przejawy demoralizacji, co to jest czyn karalny, a także  co grozi niepełnoletniej osobie za złamanie prawa.

     • Spotkania z literaturą – tym razem „Kosmos” Witolda Gombrowicza

     • W Kwidzynie są różne miejsce, w których rozmawia się o literaturze. Nasza polonistka, Izabela Gmińska pokazała nam jedno z nich. To Biblioteka Miejsko – Powiatowa w Kwidzynie. Tym razem, w ramach akcji „Patroni Roku”  mogliśmy poznać znanego ze szkolnej lektury Witolda Gombrowicza i jego „Kosmos”. W trakcie spotkania odbył się mini wykład ilustrujący życie pisarza i  „nowatorski” dla licealistów sposób tworzenia narracji w powieści współczesnej. Pani profesor zachęciła zgromadzonych do wspólnego ćwiczenia w budowaniu strumienia świadomości w stylu Gombrowiczowskim, co ożywiło lekcję literatury. Być może to zachęci licealistów, aby miejscem czytania literatury uczynili sobie znane zacisze...

     • STOP PRZEMOCY

     • Młodzież ze Społka uczestniczyła w interaktywnym spektaklu pn. „Hejter – czyli jeden z nas”.   Na scenie można było zobaczyć codzienne życie młodych ludzi nieobce  od przemocy psychicznej w sieci. Widzowie współtworzyli przedstawienie, bowiem projekcja artystyczna była pretekstem do aktywnego udziału w  panelu dyskusyjnym.  Omówiono mechanizmy działań agresorów psychicznych i fizycznych oraz sposoby przeciwstawiania się im. Wskazano instytucje, które wspierają ofiary. Organizatorzy skierowali apel do młodzieży, aby negować najdrobniejsze przejawy hejtu. Hejt -  podkreślano - to nie zabawa, ale ludzie życie, którym niestety niektórzy chcą się zabawić.

     • Gadki Miejskie- Pierwsza Otwarta Debata Młodzieży

     • W Kasynie Kultury rozmawiano na temat Potrzeba zdobywania wiedzy, umiejętności oraz motywacji młodych ludzi do nauki. Organizatorem imprezy było Kwidzyńskie Centrum Kultury, Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie i Społeczne LO w Kwidzynie. Bezpośrednią inspiracją do przeprowadzenia akcji było ubiegłoroczne spotkanie w Senacie RP. Na zaproszenie pana senatora Leszka Czarnobaja licealiści ze Społka brali udział w Gadkach Senackich.  To wydarzenie zapadło mocno w pamięci z uwagi na obecność Marszałka Senatu pana Tomasza Grodzkiego i wyjątkowych ekspertów. Są to debaty z cyklu spotkań młodzieży ze specjalistami z różnych dziedzin. Nie ma tematów tabu. Rozmowy ekspertów, polityków z młodymi szerzą świadomość i edukują. Dają przestrzeń do swobodnej rozmowy i dlatego Społek włączył je na stałe do  harmonogramu imprez szkolnych.


      Społek rozszerzył formułę i 9 maja br. zaprosił do dyskusji młodzież ze szkół miejskich. Kasyno Kultury wypełniło się ... Frekwencja dopisała. Być może to za sprawą interesującego tematu, ale zapewne w związku z obecnością zaproszonych, nietuzinkowych gości. W loży ekspertów zasiedli:   pani Irena Koralewska - dyrektorka przedszkola Ekoludek oraz wieloletnia nauczycielka matematyki, zwolenniczka biegania- odznaczona medalem Korona półmaratonów Polski, która w wolnym czasie szydełkuje;  pan Arediusz Babalski - nauczyciel informatyki w kwidzyńskim SLO, znany  jako instruktor kursów programowania w Kodiku i miłośnik historii, pan Marek Krukowski- bibliotekarz, erudyta, wielokrotny uczestnik i zwycięzca telewizyjnych teleturniejów, m.in. Wielka gra; pan Adam Kamiński - specjalista do spraw promocji Biblioteki  Miejsko- Powiatowej w Kwidzynie , współzałożyciel kwidzyńskiej telewizji Kamena , finalista programu Jeden z dziesięciu. Debatę prowadzili uczniowie Społecznego LO: Zofia Czechowaska i Paweł Perfikowski.  Słowa powitania skierowała - pani Katarzyna Enerlich - opiekunka koła debat.

      W trakcie spotkania zastanawiano się nad tym, jak w czasach zdominowanych  przez nowoczesną technologię zachęcić młodzież do zdobywania wiedzy? Pan Marek Krukowski wskazał na tradycyjne źródło pozyskiwania wiadomości i zachęcał do sięgania po  książkę w formie papierowej, co znalazło odzew wśród publiczności. Podkreślono, że obecnie portale internetowe nastawione są na pozyskiwanie odbiorców, a nie na merytoryczne przekazywanie treści. Niedoświadczony użytkownik często ginie w natłoku zbędnych informacji, co zabiera mu tylko cenny podczas poszukiwania wiedzy. Eksperci z pedagogicznym doświadczeniem - pani Irena Koralewska i pan Arediusz Babalski zauważyli , że choć nie obce im jest klasyczne czytanie, to zabawy z technologią pomagają w nauce.  To jest domena współczesnych czasów, coś co jest bliskie młodzieży... nie można jej odrywać od dobrodziejstw techniki, ale stymulować do rozsądnego korzystania, inteligentnego poszukiwania, np. swoich pasji, które motywują do zdobywania nowych umiejętności. Młodzież wykazała, że często uprawnianie hobby sprzyja efektywnemu uczeniu się w szkole. Obecna na sali polonistka ze Społecznego LO - pani Izabela Gmińska zaznaczyła, że nowoczesne technologie wspierają proces edukacyjny, na lekcji języka polskiego multimedia wzbogacają analizę  tekstu literackiego, co sprzyja efektywnemu nauczaniu. Głos w dyskusji także urozmaiciły  anegdotki p. Adama Kamińskiego, który podkreślił, że rodzice  jako pierwsi zachęcają do poszukiwania odpowiedzi na tematy związane z funkcjonowaniem świata. To naturalne działanie - wspólne rozmowy zabawy, takie jak rozwiązywanie krzyżówek.  Ze strony prowadzących padały także trudne pytania, np. kwestie demotywowania do nauki... Młodzież dzieliła się swoim doświadczeniem. Największym demotywatorem okazuje się brak sukcesu. Eksperci udzielali porad, często nie trzymając się wyznaczonego czasu... ale cóż, w tej sprawie jest wiele do powiedzenia.

      Pierwsze Gadki Miejskie - debata - otworzyła dialog na tematy, które nurtują młodzież...  Czy to będzie cykliczna impreza? Wszystko wskazuje na to,   że tak, bowiem rozmowom nie było końca, kontynuowano je w budynku Społecznego LO przy ulicy Chopina w Kwidzynie, gdzie przy słodkim poczęstunku, a także podczas warsztatów  nauczyciele i młodzież  w praktyce mogła poznać różne sposoby zdobywania wiedzy i umiejętności oraz  motywowania młodzieży do nauki.

     • Rozpoczęcie sezonu maturalnego

     • Dzisiaj, 7 maja, tuż przez godziną ósmą tegoroczni maturzyści zaczęli schodzić się do "Społka". Większość niecierpliwie podkreślała, że chciałaby już otrzymać arkusze maturalne, chwycić czarne długopisy w dłonie i zacząć pisać. Punktualnie o godzinie 9.00 absolwenci "SPOŁKA" - zajęli swoje miejsca i otrzymali arkusze egzaminacyjne z języka polskiego.

      Każdy maturzysta musi zmierzyć się z czterema egzaminami - trzema obowiązkowymi na poziomie podstawowym (język polski, matematyka, język obcy) oraz jednym na poziomie rozszerzonym. Obowiązkowe są również dwa egzaminy w części ustnej.

      Dla naszych maturzystów to przecież żaden problem

      Powodzenia maturzyści!

     • Debata edukacyjna

     • Uczniowie SLO – Zosia Czechowska i Sebastian Rankiewicz wzięli udział w debacie edukacyjnej organizowanej przez Młodzieżową Radę Miejską w Kwidzynie. Spotkanie odbyło się 24.04.2024r. w Kasynie Kultury. Wydarzenie było doskonałą okazją do wymiany myśli, poglądów, potrzeb młodych ludzi. Jednym z organizatorów był również uczeń ze Społka – Paweł Perfikowski, który należy do rady.

      Debaty o kwidzyńskiej edukacji, prowadzone w luźnej, stolikowej atmosferze przy kawie cieszyły się ogromnym zaangażowaniem. Listę wypracowanych spostrzeżeń i postulatów przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej mają dostarczyć do dyrektorów kwidzyńskich szkół oraz władz miasta i powiatu.

      Warto dać młodzieży przestrzeń do dyskusji na interesujące ją tematy oraz poznać ich opinie na temat edukacji. Szkoła to dla nich miejsce, w którym spędzają bardzo dużo czasu. Warto by była przyjazna.

     • MATURZYŚCI ZE SPOŁKA MAJĄ SWOJEGO ANIOŁA STRÓŻA.

     • Uroczyste pożegnanie najstarszych uczniów szkoły, to ogromne emocje dla całej społeczności szkolnej. Wszyscy z zaciekawieniem oczekują na artystyczną odsłonę tej imprezy. W tym roku, tuż przed majówką, nawiązano do długiego oczekiwania na egzamin maturalny, bowiem matura rozpocznie się nieco później niż zwykle - 7 maja. Dywagowano jak będą przebiegały ostatnie przygotowywania... Kabaret w wykonaniu klasy 3 reżyserowany przez p. Izabelę Gmińską, a w szczególności rola Marcela Falkowskiego, który wcielił się w postać wychowawcy maturzystów dostarczył, tak potrzebną w tym wzruszającym dniu, dawkę humoru i pozytywnych refleksji. Matura 2024 to bzdura, tegoroczni maturzyści mają swojego ANIOŁA STRÓŻA - jest nim wychowawca - p. Andrzej Delewski.

      Tradycyjnie wszyscy abiturienci SLO mogą czuć się wyróżnieni, bowiem otrzymują swoje świadectwa na forum szkoły. Okazuje się, że pięcioro z nich uczęszczało do jej murów aż 12 lat, bo najpierw ukończyli Społeczną Szkołę Podstawową. Są nimi: Oskar Falba, Antoni Jagieła, Jeremiasz Juchta, Jędrzej Stępień i Kinga Kamińska. Dyrektor szkoły p. Marzenna Czyżewska nie szczędziła słów podziękowań dla ich rodziców. Natomiast Grono Pedagogiczne przyznało Marii Maj tytuł „Osobowość Roku” za jej nietuzinkową postawę społeczną. Uczniowie także rozdali swoje nagrody. Nie było zaskoczenia, kiedy to „Najsympatyczniejszą Maturzystką” okazała się Maria Maj i „Najsympatyczniejszym Maturzystą” – Piotr Czechowski.

      Spotkanie zakończyło słodkim akcentem... Kawka i ciasto oraz licealne wspomnienia.

      Tekst: Izabela Gmińska

     • Ostatnie wspólne chwile

     • Czas przed zakończeniem roku szkolnego tegoroczni maturzyści spędzili na ostatniej wspólnej integracji wraz z wychowawcą. Podczas gry w kręgle wspominali czasy liceum i rozmyślali nad tym, co spotka ich za kilka godzin na uroczystości zakończenia roku. Po udanej grze udali się na wspólną pizzę, po której wyruszyli przygotowywać się na to ważne wydarzenie.

 • Galeria zdjęć

   brak danych