Aktualności

          • Dzień 2 wycieczki klas drugich - Barcelona.

          • Wczoraj mieliśmy okazję odwiedzić Barcelonę i poznać jej najpiękniejsze zakątki. Zwiedziliśmy stadion FC Barcelony, spacerowaliśmy po klimatycznej Dzielnicy Gotyckiej oraz słynnej La Rambli z tętniącym życiem targiem La Boqueria. Odwiedziliśmy także położony na wzgórzu Pałac Narodowy na Plaza España, skąd mogliśmy podziwiać panoramę miasta.

            Duże wrażenie zrobiła na nas Sagrada Família oraz niezwykłe budynki zaprojektowane przez Antoniego Gaudíego, które są symbolem Barcelony. Wycieczka była doskonałą okazją do poznania kultury i historii Katalonii, a także do spędzenia czasu w jednym z najpiękniejszych miast Europy.

          • Słońce, plaża i hiszpański temperament, czyli klasy 2a i 2b na Costa Brava!

          • Kiedy inni odliczali dni do końca roku w szkolnych ławkach, klasy 2a i 2b spakowały walizki i ruszyły na podbój hiszpańskiego wybrzeża! Naszym celem było legendarne Costa Brava – miejsce, gdzie błękit Morza Śródziemnego łączy się z dzikimi klifami i niesamowitą historią.

            Po wyjściu z samolotu uderzyło nas ciepłe śródziemnomorskie powietrze i zapach morza. Od razu poczuliśmy, że to będą wyjątkowe dni. Widok ogromnego, turkusowego morza i miękki piasek pod stopami natychmiast zregenerowały nasze siły po podróży – hiszpańskie wakacje oficjalnie uważamy za otwarte, a to dopiero początek!

          • Od podziemi po sam szczyt. Wycieczka klas pierwszych.

          • Od podziemi po sam szczyt

            Wieliczka, Zakopane i Kraków – trzy dni pełne przygód i ciekawych odkryć! W Kopalni Soli w Wieliczce poznaliśmy historię górnictwa solnego i podziwialiśmy niezwykłe komory wykute w soli. W Zakopanem wędrowaliśmy do Czarnego Stawu Gąsienicowego, uczestniczyliśmy w warsztatach malowania na szkle oraz odwiedziliśmy Muzeum Jana Kasprowicza, gdzie poznaliśmy życie i twórczość poety. Podczas zwiedzania Krakowa odkrywaliśmy historię dawnej stolicy Polski i jej najważniejsze zabytki. Wyjazd był okazją do zdobycia nowej wiedzy, aktywnego wypoczynku i wspólnego spędzenia czasu.

          • Debiut pisarski tegorocznej maturzystki Zosi Czechowskiej

          • Z prawdziwą dumą i radością odebraliśmy informację o debiucie pisarskim Zosi, która napisała pierwszą swoją książkę pt. Hidden Obsession. Właśnie ukazała się ona w przedsprzedaży wydana przez Wydawnictwo Niezwykłe, a premiera odbędzie się 8.07.2026r.

            Zosi ogromnie gratulujemy debiutu pisarskiego, a czytelników zapraszamy do lektury!

          • Pszczelarskie odkrycia w naszej szkole!

          • W czwartek i piątek uczniowie szkoły podstawowej oraz liceum uczestniczyli w wyjątkowych warsztatach pszczelarskich realizowanych w ramach projektu dotyczącego kultury, rękodzieła i tradycji Powiśla „Popołudniowe śpiewy i zabawy na ludowo”.

            Podczas spotkań uczestnicy poznali fascynujący świat pszczół i dowiedzieli się m.in.:

            jak wygląda cykl życia pszczoły,

            kto zamieszkuje ul,

            jak zbudowany jest ul,

            jakie są najważniejsze akcesoria pszczelarza.

            Ogromnym zainteresowaniem cieszył się ul pokazowy, w którym uczniowie mogli zobaczyć pszczoły robotnice wraz z królową!

            Nie zabrakło również słodkich i zdrowych smaków natury. Uczniowie poznali produkty pszczele:

            miód,

            pyłek pszczeli,

            pierzgę,

            a także mieli okazję ich spróbować.

            Serdecznie dziękujemy Fundacji „Miodne Życie” z Prabut za przeprowadzenie wartościowych, ciekawych i inspirujących warsztatów.

          • Międzynarodowy Konkurs z Języka Angielskiego The Big Challenge 2026

          • Otrzymaliśmy wyniki Konkursu Międzynarodowego z Języka Angielskiego The Big Challenge 2026, w którym to wzięło udział około pół miliona uczestników w całej Europie, około 34000 – w Polsce oraz 91 uczniów Zespołu Szkół  na wszystkich poziomach, w tym 40 uczniów SLO. Najlepsze wyniki uzyskali:

                       Szkoła/Region/Kraj/miejsce/

            Level 5 – 1294 uczestników

             

            1               1/1/13     Alicja Brzozowska         1a SLO

            2               2/3/17     Franciszek Kuciński       2a SLO

            3               3/4/23     Jonasz Zalewski             2a SLO

            4               4/5/34     Maja Dłużeń-Świąder    2a SLO

            5               5/6/38     Aleksandra Stępniewicz 2b SLO

            6               6/8/47     Marcelina Kozłowska    3b SLO

            7               7/9/57     Marianna Stalmirska      2a SLO

            8               8/10/59   Tristan Podliński            2b SLO

            9               9/12/76    Adam Samson               3b SLO

            10            10/14/80   Kalina Szpakowska       2a SLO

            11            11/15/99   Weronika Rychlik         2b SLO

            12            11/15/99   Maksymilian Sokół       3a SLO

             

            Gratulujemy i życzymy powodzenia w przyszłych konkursach!

          • Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus z języka angielskiego

          • Olimpiada Wiedzy Archimedes. Plus z języka angielskiego odbyła się 16.04.2026. W konkursie uczestniczyło 24 uczniów Społecznego Liceum. 8 z nich zostali laureatami konkursu. Wyniki wyglądają następująco:

            1. Adam Samson 3b  - Laureat II stopnia
            2. Jonasz Zalewski 2a - Laureat III stopnia
            3. Maja Dłużeń 2a - Laureat IV stopnia
            4. Mariusz Braszkowski 2b - Laureat IV stopnia
            5. Maksymilian Sokół 3a - Laureat IV stopnia
            6. Mieszko Budyś 2a - Laureat V stopnia
            7. Weronika Rychlik  2b - Laureat V stopnia
            8. Tristan Podliński 2b - Laureat V stopnia

            Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów w konkursach językowych!

          • 18 ZTGK na Politechnice Łódzkiej

          • Z wielką przyjemnością informujemy, iż dwie drużyny SLO zakwalifikowały się do 18 Finału Ogólnopolskiego Konkursu Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych na Politechnice Łódzkiej!

            W dniach 25 – 26 czerwca powalczą o najwyższe laury branży GameDev w Polsce. Dwa lata z rzędu nasi wspaniali programiści przyjeżdżali z kryształowym trofeum tego bardzo wymagającego konkursu. Trzymajcie kciuki, mamy apetyt na trzeci. Choć zaszczyt rywalizacji w ścisłym finale na poziomie akademickim, już sam w sobie jest wyróżnieniem.

            Nasze projekty startują w kategoriach: Game Design i Mobile Game.

            POWODZENIA!

            Wyświetl mniej

          • Finał „Zwolnionych z Teorii

          • Finał „Zwolnionych z Teorii” to wyjątkowe wydarzenie podsumowujące największą w Polsce olimpiadę projektów społecznych. Uczestnicy z całego kraju prezentują swoje inicjatywy, nad którymi pracowali przez wiele miesięcy, zdobywając praktyczne umiejętności i realnie wpływając na otoczenie. Podczas finału wyróżniane są najlepsze projekty, a młodzi ludzie mają okazję spotkać inspirujących gości, ekspertów oraz nawiązać cenne kontakty.

            Tegoroczny finał odbył się w Warszawie i zgromadził najbardziej aktywnych uczestników programu z całej Polski.

            Wśród finalistów znalazł się również projekt uczennic SLO „Akademia Świadomego Inwestowania”. 

            W jego skład wchodzą uczennice klasy 2b: Arina Kostina, Martyna Rychlewicz i Aleksandra Stępniewicz, a liderka projektu jest Mariia Kazantseva z klasy 3a. 

            Inicjatywa uczennic zasługuje na szczególne uznanie. Wyróżnia się wysoką wartością edukacyjną oraz aktualnością podejmowanej tematyki. Celem projektu jest zwiększanie świadomości finansowej młodych ludzi i promowanie odpowiedzialnego podejścia do danego tematu. 

            Serdecznie gratulujemy całemu zespołowi ogromnego zaangażowania, kreatywności i determinacji w realizacji projektu oraz dotarcia do finału ogólnopolskiego konkursu. To wielki sukces i powód do dumy dla całej społeczności szkolnej! 👏

          • Programy profilaktyczne

          • W kwietniu i maju w klasach pierwszych realizowane były dwa programy profilaktyczne - Znamię. Znam je. oraz Podstępne WZW. Zajęcia dla młodszych kolegów i koleżanek prowadzili uczniowie klas III realizujący biologię na poziomie rozszerzonym.

          • Dzień Sportu / Dzień Dziecka :)

          • W ubiegłym tygodniu w naszym liceum odbył się coroczny Dzień Sportu, w którym nie zabrakło dobrej zabawy, rywalizacji i pozytywnych emocji! Na początku wydarzenia Pani Dyrektor sprawiła wszystkim uczniom miłą niespodziankę, fundując z okazji Dnia Dziecka pyszny tort

            Następnie do sportowej rywalizacji przystąpiło sześć klas, które zmierzyły się w sześciu konkurencjach sportowych. Wszyscy uczestnicy wykazali się zaangażowaniem, duchem fair play i świetną energią. Po zaciętej walce zwycięzcą całego turnieju została klasa 1A, zdobywając najwyższą liczbę punktów!

            To był dzień pełen uśmiechu, integracji i sportowych emocji, który na długo pozostanie w pamięci uczniów

          • SLO na Biegu Papiernika

          • Uczniowie Społecznego Liceum wzięli udział w tegorocznej edycji Biegu Papiernika – jednej z najbardziej rozpoznawalnych imprez sportowych w regionie. Wydarzenie zgromadziło licznych miłośników aktywności fizycznej, a nasi uczniowie z dumą reprezentowali szkołę na trasie biegu. Udział w zawodach był nie tylko okazją do sportowej rywalizacji, ale również do integracji, promowania zdrowego stylu życia oraz sprawdzenia własnych możliwości. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem, wytrwałością i sportowym duchem. Gratulujemy wszystkim biegaczom ukończenia biegu. Mamy nadzieję, że udział w Biegu Papiernika stanie się inspiracją do podejmowania kolejnych sportowych wyzwań.

          • Drużyna SLO w Finale EXPLORY 2026!

          • Drużyna SLO w składzie Zofia Budek, Dmytro Zhupan oraz Franciszek Łach zakwalifikowała się do Finału Konkursu Explory 2026. To ogromny sukces naszych zdolnych licealistów. 

            Do ścisłego finału zakwalifikowało się 21 drużyn z ponad 130 biorących udział w półfinale. Jesteśmy niezmiernie dumni z z tego historycznego dla naszego liceum wydarzenia. Już 21 października młodzi naukowcy powalczą o nagrodę główną oraz za co bardzo trzymamy kciuki możliwość reprezentowania Polski na międzynarodowym konkursie Regeneron ISEF w USA.

             

            Wyniki głosowania możecie obejrzeć pod tym linkiem: https://konkurs.explory.pl/

             

            BRAWO !!!

          • Dzień otwarty w SLO

          • Jak co roku w maju, Społek otwiera swoje drzwi przed uczniami klas 8. szkół podstawowych. Zainteresowanie było duże, bowiem na zajęcia przybyli nie tylko ósmoklasiści z kwidzyńskich podstawówek, ale spoza regionu, tradycyjnie już Sztum, Gniew, a nawet Susz…

            Gości witał Samorząd Uczniowski, który przedstawił życie w Społku, do najciekawszych imprez bez wątpienia należy biwak integracyjny w pierwszym dniu roku szkolnego i wyjazdy w ramach projektu Erazmus. Jeśli chodzi o prezentację poszczególnych profili, to licealiści pokazali je w formie warsztatowej: Debaty oksfordzkie – wos,; „Błysk alchemika” – chemia inaczej; Spotkanie z geologią i astrologią oraz „Nasze biologiczne hobby”. Zwrócono uwagę, że szkoła ma bogata ofertę zajęć pozalekcyjnych i językowych, zaprezentowano ”Artystyczna twarz Społka” – koło teatralne, czy śpiewy i tańce ludowe krajów niemieckojęzycznych. Ponadto odwiedzający szkołę mogli podziwiać nagrodzone projekty gier komputerowych przygotowane we współpracy z ZTGK – Politechnika Łódzka i Explory. Również na podkreślenie zasługuje niebywała atmosfera, którą zbudowali gospodarze, jej wynikiem był spontaniczny koncert fortepianowy na cztery ręce jednego z małoletnich gości wraz z nauczycielką Społka. Takie rzeczy, dzieją się tylko w Społku.

            Pani dyrektor Marzenna Czyżewska zaprasza wszystkich uczniów, którzy w dojrzały sposób myślą o swoim rozwoju na różnych płaszczyznach, w rozmowie z gośćmi: uczniami i rodzicami podkreślała wagę Honorowej Nagrody Szkoły „Primus Inter Pares”.

            Do zobaczenia we wrześniu.

          • Ostatni dzień w Francji.

          • W czwartym, ostatnim dniu naszego wyjazdu do Francji uczniowie klasy 3 poznali na zajęciach w wysokim detalu historię Baskonii, jej unikatowy podział administracyjny oraz różnice kulturowe istniejące między jej częściami. Partnerzy z Hiszpanii - Sebastien oraz Amaya zaprezentowali historię miasta San Sebastian i jego niesamowity multikulturalizm, ważność bilingualizmu w społeczeństwie oraz różnice języka baskijskiego w porównaniu do francuskiego i hiszpańskiego. Następnie obejrzeliśmy premierę filmu dokumentalnego o historii Basków.

            Jednak nie tylko Baskowie mieli szansę przedstawić swoją kulturę. My również mieliśmy swoje "5 minut" by zaprezentować Polskę. Opowiedzieliśmy o specjałach polskich i poczęstowalismy naszych partnerów z 7 krajow smakołykami typu krówki, kukułki, katarzynki, ptasie mleczko, kabanosy czy oscypki. Na dodatek, mieliśmy przyjemność porozmawiania z Prezesem Stowarzyszenia Polsko-Baskijskiego - panem André Marcinkowskim, który przypomniał o polskiej części historii w Kraju Basków jak operacja Ariel, w której 25 tysięcy żołnierzy polskich uciekło w czerwcu 1940r. do Londynu przez miasta w Francji jak Saint Jean de Luz.

            Następnie odbyła się praca w grupach podczas której powstało wspólne zdjęcie obrazujące walkę o wolność.

            Po dłuższej przerwię na plaży, wszyscy uczniowie zebrali się w lokalnym teatrze, gdzie obejrzeli przedstawienie studentów szkoły partnerskiej, jak i również zaprezentowali swoją cześć artystyczną, jaką był układ taneczny do piosenki Voyage Voyage.

            Tym wspaniałym gestem zakończyliśmy nasz wyjazd do przepięknego Kraju Basków. Ta wspaniała wycieczka dała uczniom moment na poznanie wielu unikatowych I bardzo ciekawych kultur Europy, udoskonalenie rozmowy w języku angielskim oraz stworzenie przyjaźni z wieloma osobami z każdego kąta naszego kontynentu. Cały projekt nie mógł być możliwy bez niesamowitych organizatorów jak dyrektor szkoły pan Lesca, pan Pierre-Laurent - nauczyciel oraz przewodniczący Ligii ILARGIA, pani Severine - nauczycielka i reżyserka przedstawienia, Sebastien i Amaia z BHI Beasain. Dziękujemy również hostom i ich rodzinom którzy gościli naszych uczniów w swoich domach.

          • Uczniowie SLO na Erasmus

          • 27 maja 2026 roku uczestniczyliśmy w wyjątkowych zajęciach prowadzonych przez pana Pierre-Laurent Vanderplancke oraz zaproszonych gości z organizacji La Cimade zajmującej się sytuacją migrantów w kraju Basków.

            Pani Maïté Bigo oraz Pani Magda Tran Van poprowadziły wykład na temat granic i ich znaczenia we współczesnym świecie. Spotkanie było niezwykle interesujące i pozwoliło nam poszerzyć swoją wiedzę, spojrzeć na temat z różnych perspektyw oraz dowiedzieć się wielu nowych i inspirujących rzeczy.

            Kolejnym zadaniem była praca w międzynarodowych grupach, a celem było stworzenie plakatu obrazującego nasze zdanie o granicach i wolności.

            Po zakończonych zajęciach udaliśmy się na obiad do francuskiej stołówki szkolnej, gdzie mieliśmy okazję spróbować lokalnych potraw i lepiej poznać codzienne życie naszych gospodarzy. Następnie wzięliśmy udział w uroczystym wręczeniu certyfikatów programu Erasmus, które było wyjątkowym podsumowaniem naszego udziału w projekcie oraz wspólnie spędzonego czasu.

            Tego dnia nie zabrakło również chwili odpoczynku i integracji. Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, udaliśmy się do Saint-Jean-de-Luz, gdzie spędziliśmy czas na plaży, ciesząc się słońcem, morzem oraz pysznymi lodami. Był to dzień pełen wartościowych doświadczeń, nowych inspiracji i niezapomnianych wspomnień.

          • Pomorska Liga Zadaniowa

          • Z ogromną satysfakcją  informujemy,  że w finale Pomorskiej Ligi Zadaniowej z kompetencji społecznych tytuł laureata otrzymało aż czworo uczniów z naszej szkoły. Konkurs jest organizowany w ramach projektu „Regionalny program wyrównywania szans edukacyjnych uczniów pomorskich szkół” współfinansowanego z programu „Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027”.

            Najlepsza w całym województwie pomorskim była nasza uczennica – Aleksandra Stępniewicz, która odbierze swoją nagrodę na uroczystej gali.
            Tytuł laureata wywalczyli również Tristan Podliński, Pola Cybulska oraz Bartłomiej Brzozowski.   

            Uczniom gratulujemy i  życzymy kolejnych sukcesów.

          • Drugi dzień pobytu we Francji

          • Drugiego dnia naszego pobytu we Francji uczniowie oraz nauczycielka Angelina Baas uczestniczyli w zajęciach poświęconych tematyce granic i wolności. Była to okazja do refleksji nad współczesnymi wyzwaniami społecznymi oraz wymiany poglądów z uczestnikami projektu z różnych krajów.

            Szczególnym gościem tego dnia była baskijska polityk Muriel Larrea, która przedstawiła swoje spojrzenie na ideę otwartych granic oraz kwestie związane z migracją i współpracą międzynarodową. Spotkanie pozwoliło uczestnikom lepiej zrozumieć różnorodność opinii na temat współczesnej Europy.

            Następnie obejrzeliśmy filmy przygotowane przez młodzież biorącą udział w projekcie. Materiały przedstawiały różne punkty widzenia dotyczące imigrantów spoza Unii Europejskiej oraz pokazywały, jak młodzi ludzie postrzegają temat migracji, integracji i tolerancji.

            Po części warsztatowej grupa udała się do malowniczej baskijskiej miejscowości Amaiur. Na miejscu uczniowie realizowali kolejne projektowe zadanie – nagrywali wywiady dotyczące granic i wolności.

            Kolejnym punktem programu była wizyta w hiszpańskim mieście Pampeluna, gdzie zwiedziliśmy muzeum poświęcone twórczości malarza Javier Ciga. Następnie spacerowaliśmy po urokliwej starówce miasta, poznając jego historię i kulturę. Zobaczyliśmy również słynną arenę korridy, przy której co roku w lipcu odbywa się znany na całym świecie festiwal San Fermín.

            Na zakończenie dnia odwiedziliśmy historyczną kawiarnię Café Iruña, istniejącą od 1888 roku. To wyjątkowe miejsce było ulubioną kawiarnią pisarza Ernest Hemingway, który często odwiedzał Pampelunę podczas festiwalu San Fermín.

          • Międzynarodowa wymiana uczniowska

          • Międzynarodowa wymiana uczniowska to nie tylko okazja do doskonalenia języków obcych, ale przede wszystkim możliwość poznawania nowych kultur, ludzi i miejsc. Nasi uczniowie klasy 3SLO – Julia, Jacek, Zosia oraz Ada – uczestniczą właśnie w wyjątkowym projekcie wymiany we francuskim Saint-Jean-de-Luz, malowniczym miasteczku położonym nad Oceanem Atlantyckim.

            W pierwszy dzień pobytu uczniowie zostali oprowadzeni po szkole partnerskiej, gdzie mieli okazję poznać swoich zagranicznych rówieśników oraz zobaczyć, jak wygląda codzienne życie francuskich uczniów. Następnie uczestnicy wymiany zwiedzili urokliwe Saint-Jean-de-Luz, zachwycające klimatycznymi uliczkami, nadmorską atmosferą i baskijską architekturą.

            Uczestnicy odwiedzili pracownię lokalnej artystki, poznając regionalną sztukę i tradycje. Dużym zainteresowaniem cieszył się również pokaz lokalnego tańca flamenco, który pozwolił wszystkim poczuć niezwykły klimat południowej Francji i kultury baskijskiej. Na zakończenie dnia grupa udała się także do słynnego Biarritz – eleganckiego kurortu nad oceanem, znanego z pięknych plaż i wyjątkowych widoków.

            Podczas pobytu uczniowie mieszkają u rodzin goszczących w okolicznych miejscowościach, takich jak Guéthary, Biarritz, Hendaye oraz Saint-Jean-de-Luz. Każde z tych miejsc zachwyca swoim nadmorskim położeniem i niepowtarzalnym urokiem, a pobyt u rodzin pozwala młodzieży jeszcze lepiej poznać francuską kulturę i codzienne życie mieszkańców regionu.

            W projekcie biorą udział nie tylko uczniowie z Polski, ale także młodzież i nauczyciele z Włoch, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Łotwy oraz Turcji. Dzięki temu wymiana stała się prawdziwie międzynarodowym doświadczeniem, pełnym wspólnej nauki oraz budowania nowych przyjaźni ponad granicami.

          • Wakacyjny powiew lata…

          • Na lekcjach geografii w klasie 3a i 3b SLO już poczuliśmy wakacyjny powiew lata…

            Tematy z gospodarki Polski na lekcjach geografii w klasie trzeciej dotyczą również zagadnień turystycznych. Uczniowie zrealizowali je metodą projektów, prezentując swoje destynacje turystyczne z minionych sezonów. Jest to świetny sposób wzajemnych inspiracji turystycznych i motywacji do wybierania aktywności turystycznych w naszym pięknym kraju. Na rok przed maturą życzymy wszystkim trzecioklasistom beztroskich i bezpiecznych wakacji!

            Wyświetl mniej

      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

  • Galeria zdjęć

    • brak danych